2020 Class A Girls Basketball District & Subdistrict Games:

District A-1 at TBA   District A-1 Bracket

Game 1: 02/24 at 7:00 PM CT, #4 Kearney 37.3810 (5-20) vs #5 Omaha North 36.8947 (4-19)

Game 2: 02/25 at 6:30 PM CT, #1 Lincoln Pius X 45.3500 (23-1) vs Kearney (61-21)

Game 3: 02/25 at 6:30 PM CT, #3 Norfolk 41.3636 (14-11) vs #2 Lincoln Northeast 41.5238 (15-10)

Game 4: 02/27 at 6:30 PM CT, Lincoln Pius X (52-40) vs Lincoln Northeast (54-41)

CHAMPION: Lincoln Pius X (45-43)

District A-2 at TBA   District A-2 Bracket

Game 1: 02/24 at 5:15 PM CT, #4 Bellevue East 37.8000 (8-16) vs #5 Lincoln Southeast 35.5000 (1-22)

Game 2: 02/25 at 5:30 PM CT, #1 Millard South 45.1739 (26-1) vs Bellevue East (51-34)

Game 3: 02/25 at 6:00 PM CT, #3 Omaha Northwest 40.7000 (12-10) vs #2 South Sioux City 41.7273 (12-11)

Game 4: 02/27 at 7:00 PM CT, Millard South (67-36) vs Omaha Northwest (68-46)

CHAMPION: Millard South (64-49)

District A-3 at TBA   District A-3 Bracket

Game 1: 02/24 at 6:00 PM CT, #4 Omaha Benson 38.3158 (9-14) vs #5 Grand Island 35.3000 (2-20)

Game 2: 02/25 at 7:00 PM CT, #1 Omaha Westside 44.7273 (22-4) vs Omaha Benson (62-32)

Game 3: 02/25 at 6:00 PM CT, #3 Omaha Marian 40.3684 (11-11) vs #2 Millard North 42.1905 (17-8)

Game 4: 02/27 at 7:00 PM CT, Omaha Westside (62-40) vs Millard North (55-47)

CHAMPION: Omaha Westside (46-32)

District A-4 at TBA   District A-4 Bracket

Game 1: 02/24 at 5:30 PM CT, #4 Bellevue West 38.5000 (10-14) vs #5 Omaha Bryan 35.0476 (2-21)

Game 2: 02/25 at 7:00 PM CT, #1 Lincoln East 44.5714 (22-3) vs Bellevue West (63-24)

Game 3: 02/25 at 6:00 PM CT, #3 Omaha Burke 39.9000 (10-13) vs #2 Lincoln High 42.3000 (17-7)

Game 4: 02/27 at 7:00 PM CT, Lincoln East (63-37) vs Lincoln High (62-38)

CHAMPION: Lincoln East (66-23)

District A-5 at TBA   District A-5 Bracket

Game 1: 02/24 at 5:15 PM CT, #4 Omaha Central 38.6500 (9-15) vs #5 Omaha South 33.1429 (0-23)

Game 2: 02/25 at 6:00 PM CT, #1 North Platte 43.7619 (19-4) vs Omaha Central (66-24)

Game 3: 02/25 at 6:00 PM CT, #3 Elkhorn South 39.4500 (10-13) vs #2 Millard West 42.3158 (14-9)

Game 4: 02/27 at 6:00 PM CT, North Platte (64-46) vs Millard West (60-45)

CHAMPION: North Platte (53-39)

District A-6 at TBA   District A-6 Bracket

Game 1: 02/25 at 6:00 PM CT, #1 Papillion-LaVista 43.0909 (20-5) vs #4 Columbus 38.9545 (7-16)

Game 2: 02/25 at 6:00 PM CT, #3 Papillion-LaVista South 39.4000 (12-12) vs #2 Elkhorn 42.4286 (16-7)

Game 3: 02/27 at 6:00 PM CT, Papillion-LaVista (56-26) vs Papillion-LaVista South (68-62)

CHAMPION: Papillion-LaVista (65-53)

District A-7 at TBA   District A-7 Bracket

Game 1: 02/25 at 6:30 PM CT, #1 Fremont 42.6842 (17-6) vs #4 Lincoln North Star 39.0455 (9-16)

Game 2: 02/25 at 7:00 PM CT, #3 Gretna 39.2000 (10-13) vs #2 Lincoln Southwest 42.6818 (18-8)

Game 3: 02/27 at 6:30 PM CT, Fremont (74-41) vs Lincoln Southwest (37-24)

CHAMPION: Fremont (47-32)