NSAA Home

2020 Class A Boys Basketball District & Subdistrict Games:

District A-1 at TBA   District A-1 Bracket

Game 1: 02/28 at 5:00 PM CT, #4 Norfolk 36.7391 (8-17) vs #5 Lincoln High 36.0000 (3-19)

Game 2: 02/29 at 6:00 PM CT, #1 Bellevue West 44.2727 (21-3) vs Norfolk (84-72)

Game 3: 02/29 at 3:30 PM CT, #3 North Platte 40.5000 (9-14) vs #2 Lincoln Southeast 40.5217 (14-11)

Game 4: 03/02 at 7:00 PM CT, Bellevue West (75-41) vs Lincoln Southeast (64-42)

CHAMPION: Bellevue West (68-58)

District A-2 at TBA   District A-2 Bracket

Game 1: 02/28 at 6:30 PM CT, #4 Lincoln Southwest 38.1250 (10-16) vs #5 Omaha Northwest 35.9545 (4-19)

Game 2: 02/29 at 7:00 PM CT, #1 Millard North 44.0000 (22-3) vs Lincoln Southwest (67-64)

Game 3: 02/29 at 7:00 PM CT, #3 Columbus 40.2727 (11-12) vs #2 Kearney 40.6522 (14-11)

Game 4: 03/03 at 7:00 PM CT, Millard North (69-50) vs Kearney (62-23)

CHAMPION: Millard North (85-55)

District A-3 at TBA   District A-3 Bracket

Game 1: 02/28 at 7:00 PM CT, #4 Elkhorn South 38.2727 (8-16) vs #5 South Sioux City 35.7727 (2-21)

Game 2: 02/29 at 1:00 PM CT, #1 Omaha Central 43.7273 (21-3) vs Elkhorn South (85-42)

Game 3: 02/29 at 5:00 PM CT, #3 Gretna 39.6364 (11-13) vs #2 Lincoln North Star 41.8261 (16-8)

Game 4: 03/02 at 7:00 PM CT, Omaha Central (70-57) vs Gretna (46-42)

CHAMPION: Omaha Central (55-36)

District A-4 at TBA   District A-4 Bracket

Game 1: 02/28 at 5:30 PM CT, #4 Omaha North 38.3478 (10-15) vs #5 Omaha Bryan 35.4545 (3-20)

Game 2: 02/29 at 5:00 PM CT, #1 Omaha Westside 43.3182 (18-6) vs Omaha North (68-55)

Game 3: 02/29 at 5:00 PM CT, #3 Millard South 39.1364 (9-14) vs #2 Papillion-LaVista 42.0000 (16-9)

Game 4: 03/03 at 7:00 PM CT, Omaha Westside (72-66) vs Papillion-LaVista (55-43)

CHAMPION: Omaha Westside (73-60)

District A-5 at TBA   District A-5 Bracket

Game 1: 02/28 at 6:30 PM CT, #4 Lincoln Northeast 38.5000 (11-16) vs #5 Fremont 34.5455 (2-21)

Game 2: 02/29 at 6:00 PM CT, #1 Papillion-LaVista South 43.0870 (17-7) vs Lincoln Northeast (72-56)

Game 3: 02/29 at 5:00 PM CT, #3 Millard West 38.9524 (8-14) vs #2 Elkhorn 42.2727 (17-7)

Game 4: 03/02 at 7:00 PM CT, Lincoln Northeast (54-52) vs Elkhorn (40-39)

CHAMPION: Elkhorn (37-35)

District A-6 at TBA   District A-6 Bracket

Game 1: 02/29 at 5:00 PM CT, #1 Creighton Preparatory School 43.0417 (19-7) vs #4 Lincoln East 38.6250 (9-16)

Game 2: 02/29 at 7:00 PM CT, #3 Bellevue East 38.8636 (9-14) vs #2 Grand Island 42.3478 (17-8)

Game 3: 03/02 at 7:00 PM CT, Creighton Preparatory School (68-55) vs Grand Island (76-71)

CHAMPION: Creighton Preparatory School (64-60)

District A-7 at TBA   District A-7 Bracket

Game 1: 02/29 at 6:00 PM CT, #1 Omaha South 42.5909 (19-5) vs #4 Omaha Benson 38.6364 (8-15)

Game 2: 02/29 at 3:00 PM CT, #3 Omaha Burke 38.8182 (10-13) vs #2 Lincoln Pius X 42.4091 (16-8)

Game 3: 03/03 at 6:00 PM CT, Omaha South (81-76) vs Lincoln Pius X (71-41)

CHAMPION: Omaha South (55-38)