2022 & 2023 Football District Assignments

District A-1:
Schools Assigned:
Columbus
Lincoln East
Lincoln High
Lincoln North Star
Millard South
District A-2:
Schools Assigned:
Bellevue East
Bellevue West
Gretna
Omaha South
Papillion-LaVista South
District A-3:
Schools Assigned:
Kearney
Lincoln Northeast
Norfolk
North Platte
Omaha Westside
District A-4:
Schools Assigned:
Creighton Preparatory School
Omaha Benson
Omaha Burke
Omaha Central
Papillion-LaVista
District A-5:
Schools Assigned:
Elkhorn South
Fremont
Grand Island
Omaha North
Omaha Northwest
District A-6:
Schools Assigned:
Lincoln Southeast
Lincoln Southwest
Millard North
Millard West
Omaha Bryan
South Sioux City
District B-1:
Schools Assigned:
Bennington
Blair
Elkhorn High
Elkhorn North
Mount Michael Benedictine
Omaha Westview
District B-2:
Schools Assigned:
Gross Catholic
Omaha Buena Vista
Omaha Skutt Catholic
Plattsmouth
Ralston
District B-3:
Schools Assigned:
Gretna East
Lincoln Northwest
Seward
Waverly
York
District B-4:
Schools Assigned:
Beatrice
Crete
Lincoln Pius X
Lincoln Standing Bear
Norris
District B-5:
Schools Assigned:
Gering
Hastings
Lexington
Northwest
Scottsbluff
District C1-1:
Schools Assigned:
Ashland-Greenwood
Boys Town
Fort Calhoun
Omaha Concordia
Omaha Roncalli Catholic
Platteview
District C1-2:
Schools Assigned:
Auburn
Falls City
Lincoln Christian
Nebraska City
Raymond Central
Syracuse
District C1-3:
Schools Assigned:
Arlington
Columbus Lakeview
Douglas County West
Schuyler
Scotus Central Catholic
Wahoo
District C1-4:
Schools Assigned:
Boone Central
ONeill
Pierce
Wayne
West Point-Beemer
District C1-5:
Schools Assigned:
Adams Central
Aurora
Central City
Fairbury
St. Paul
District C1-6:
Schools Assigned:
Broken Bow
Cozad
Gothenburg
Holdrege
Minden
District C1-7:
Schools Assigned:
Alliance
Chadron
McCook
Ogallala
Sidney
District C2-1:
Schools Assigned:
Centennial
Lincoln Lutheran
Malcolm
Milford
Tri County
Wilber-Clatonia
District C2-2:
Schools Assigned:
Aquinas Catholic
Bishop Neumann
David City
Louisville
Yutan
District C2-3:
Schools Assigned:
Archbishop Bergan
Logan View/Scribner-Snyder (LVSS)
North Bend Central
Oakland-Craig
Tekamah-Herman
District C2-4:
Schools Assigned:
Battle Creek
Cedar Catholic
Norfolk Catholic
Ponca
West Holt
District C2-5:
Schools Assigned:
Doniphan-Trumbull
Fillmore Central
Grand Island Central Catholic
Hastings St. Cecilia
Wood River
District C2-6:
Schools Assigned:
Amherst
Centura
Gibbon
Kearney Catholic
Ord
District C2-7:
Schools Assigned:
Chase County
Gordon-Rushville
Hershey
Mitchell
Valentine
District D1-1:
Schools Assigned:
Conestoga
Elmwood-Murdock
Mead
Omaha Brownell Talbot
Omaha Christian Academy
Weeping Water
District D1-2:
Schools Assigned:
EMF
Freeman
Johnson County Central
Palmyra
Southern
Thayer Central
District D1-3:
Schools Assigned:
Cedar Bluffs
Clarkson/Leigh
Cross County
Madison
Shelby-Rising City
Twin River
District D1-4:
Schools Assigned:
Bancroft-Rosalie
Guardian Angels Central Catholic
Lyons-Decatur Northeast
Pender
Stanton
Wisner-Pilger
District D1-5:
Schools Assigned:
Crofton
Hartington-Newcastle
Homer
Laurel-Concord-Coleridge
TCNE (Tri County Northeast
Wakefield
District D1-6:
Schools Assigned:
Elkhorn Valley
Lutheran High Northeast
Neligh-Oakdale
North Central
Plainview
Summerland
District D1-7:
Schools Assigned:
Arcadia-Loup City
Nebraska Christian
Pleasanton
Ravenna
Riverside
District D1-8:
Schools Assigned:
Heartland
McCool Junction
Sandy Creek
Superior
Sutton
District D1-9:
Schools Assigned:
Alma
Arapahoe
Cambridge
Hi-Line
Southern Valley
District D1-10:
Schools Assigned:
Maxwell
North Platte St. Patrick's
Perkins County
Sandhills Valley
Sutherland
District D1-11:
Schools Assigned:
Bayard
Bridgeport
Hemingford
Kimball
Morrill
District D2-1:
Schools Assigned:
BDS
Diller-Odell
Falls City Sacred Heart
Humboldt-Table Rock-Steinauer
Johnson-Brock
Lourdes Central Catholic
District D2-2:
Schools Assigned:
East Butler
Howells-Dodge
Humphrey St. Francis
Humphrey/Lindsay Holy Family
Walthill
Winside
District D2-3:
Schools Assigned:
Bloomfield
Creighton
Osmond
Randolph
Wausa
Wynot
District D2-4:
Schools Assigned:
Ainsworth
Boyd County
CWC
EPPJ
Niobrara/Verdigre
St. Mary's
District D2-5:
Schools Assigned:
Fullerton
Giltner
High Plains Community
Nebraska Lutheran
Osceola
Palmer
District D2-6:
Schools Assigned:
Axtell
Blue Hill
Deshler
Kenesaw
Lawrence-Nelson
Silver Lake
District D2-7:
Schools Assigned:
Ansley-Litchfield
Burwell
Central Valley
Elm Creek
Overton
Twin Loup
District D2-8:
Schools Assigned:
Bertrand
Dundy County Stratton
Hitchcock County
Loomis
Maywood-Hayes Center
Medicine Valley
District D2-9:
Schools Assigned:
Anselmo-Merna
Hyannis
Leyton
Mullen
Sandhills/Thedford
South Loup
District D6-1:
Schools Assigned:
Dorchester
Lewiston
Meridian
Parkview Christian
Pawnee City
Sterling
District D6-2:
Schools Assigned:
Elba
Hampton
Heartland Lutheran
Santee
St. Edward
Stuart
District D6-3:
Schools Assigned:
Franklin
Harvard
Red Cloud
Shelton
Sumner-Eddyville-Miller
Wilcox-Hildreth
District D6-4:
Schools Assigned:
Arthur County
Brady
Paxton
Southwest
Wallace
Wauneta-Palisade
District D6-5:
Schools Assigned:
Banner County
Creek Valley
Garden County
Potter-Dix
South Platte
District D6-6:
Schools Assigned:
Cody-Kilgore
Crawford
Hay Springs
Minatare
Sioux County