NSAA Home
2018-2019 Wrestling District Assignments

District A-1:

Dates:
Site:Lincoln High 
Host School:Lincoln High 
Director:Pat Gatzemeyer 
Schools Assigned:Bellevue East
Elkhorn South
Lincoln High
Lincoln North Star
Millard North
Millard South
Norfolk
Omaha Northwest
 

District A-2:

Dates:
Site:Omaha Central High School 
Host School:Omaha Central 
Director:Luke Dillon 
Schools Assigned:Creighton Preparatory School
Lincoln Southeast
Omaha Benson
Omaha Burke
Omaha Central
Omaha North
Papillion-LaVista South
South Sioux City
 

District A-3:

Dates:
Site:Columbus High School 
Host School:Columbus 
Director:Dave Hiebner 
Schools Assigned:Columbus
Elkhorn
Fremont
Lincoln Northeast
Lincoln Southwest
Omaha Bryan
Omaha Westside
Papillion-LaVista
 

District A-4:

Dates:
Site:Kearney HS 
Host School:Kearney 
Director:Ryan Hogue 
Schools Assigned:Bellevue West
Grand Island
Gretna
Kearney
Lincoln East
Lincoln Pius X
Millard West
Omaha South
 

District B-1:

Dates:
Site:Platteview HS 
Host School:Platteview 
Director:Ron Alexander 
Schools Assigned:Beatrice
Bennington
Blair
Columbus Lakeview
Nebraska City
Omaha Roncalli Catholic
Omaha Skutt Catholic
Platteview
Plattsmouth
Ralston
Seward
West Point-Beemer
 

District B-2:

Dates:
Site:Northwest High School 
Host School:Northwest 
Director:PJ Smith 
Schools Assigned:Adams Central
Ashland-Greenwood
Central City
Columbus Scotus
Mount Michael Benedictine
Norris
Northwest
O'Neill
Omaha Gross Catholic
Schuyler
Wayne
York
 

District B-3:

Dates:
Site:Aurora Middle School - Sports Complex 
Host School:Aurora 
Director:Jay Staehr 
Schools Assigned:Auburn
Aurora
Boys Town
Conestoga
Crete
Fairbury
Falls City
Hastings
Omaha Concordia
Raymond Central
Wahoo
Waverly
 

District B-4:

Dates:
Site:Prairie View School 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Alliance
Chadron
Cozad
Gering
Gothenburg
Holdrege
Lexington
McCook
North Platte
Ogallala
Scottsbluff
Sidney
 

District C-1:

Dates:
Site:Battle Creek High School 
Host School:Battle Creek 
Director:Cody Wintz  
Schools Assigned:Battle Creek
Bishop Neumann
Centennial
Cross County/Osceola
Doniphan-Trumbull
Hartington Cedar Catholic
Louisville
Madison
Malcolm
Oakland-Craig
Ponca
South Central Nebraska Unified District #5
St. Paul
Wakefield-Allen
Winnebago
Yutan
 

District C-2:

Dates:
Site:Boone Central High School 
Host School:Boone Central 
Director:Jon Perone 
Schools Assigned:BRLD
Boone Central/Newman Grove
Crofton/Bloomfield
David City
Fort Calhoun
Gibbon
Grand Island Central Catholic
Johnson County Central
Logan View
Stanton
Superior
Sutton
Tekamah-Herman
Twin River
Wilber-Clatonia
Wood River
 

District C-3:

Dates:
Site:Aquinas Catholic High 
Host School:Aquinas Catholic 
Director:Ron Mimick 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Arlington
Centura
Fillmore Central
Freeman
HTRS
Lincoln Christian
Lincoln Lutheran
Milford
Norfolk Catholic
North Bend Central
Palmyra
Pierce
Ravenna
Shelby-Rising City
Syracuse
 

District C-4:

Dates:
Site:Broken Bow Public Schools 
Host School:Broken Bow 
Director:Jeff Ellis 
Schools Assigned:Bridgeport
Broken Bow
Cambridge
Chase County
Gordon-Rushville
Hemingford
Hershey
Kearney Catholic
Kimball
Loomis/Bertrand
Minden
Mitchell
Ord
Perkins County
Southern Valley
Valentine
 

District D-1:

Dates:
Site:Neligh-Oakdale High School 
Host School:Neligh-Oakdale 
Director:Ron Beacom 
Schools Assigned:Ainsworth
Burwell
Central Valley
Clearwater-Orchard
Elgin Public/Pope John
Elkhorn Valley
Elwood
Franklin
Fullerton
Guardian Angels Central Catholic
Harvard
Lutheran High Northeast
Neligh-Oakdale
Niobrara/Verdigre
Osmond
Pleasanton
Riverside
Twin Loup
Weeping Water
West Holt
Wisner-Pilger
 

District D-2:

Dates:
Site:Amherst High School  
Host School:Amherst 
Director:Ron Evans 
Schools Assigned:Alma
Amherst
Anselmo-Merna
Ansley-Litchfield
Arapahoe
Arcadia/Loup City
Axtell
Eustis-Farnam
Friend
Hastings St. Cecilia
High Plains Community
Kenesaw
Laurel-Concord-Coleridge
Meridian
North Central
Pender
Plainview
Red Cloud/Blue Hill
Sumner-Eddyville-Miller
Wilcox-Hildreth
Winside
 

District D-3:

Dates:
Site:Midland University 
Host School:Archbishop Bergan 
Director:Chris Rainforth 
Schools Assigned:Archbishop Bergan
Cedar Bluffs
Clarkson-Leigh
Creighton
Dorchester
East Butler
Elm Creek
Howells-Dodge
McCool Junction
Nebraska Christian
Overton
Palmer
Parkview Christian
Randolph
Scribner-Snyder
Shelton
South Loup (Callaway/Arnold)
Southern
St. Mary's
Thayer Central
Tri County
 

District D-4:

Dates:
Site:Sutherland 
Host School:Sutherland 
Director:Shannon Staggs 
Schools Assigned:Banner County
Bayard
Brady
Crawford
Dundy County Stratton
Garden County
Hay Springs
Hitchcock County
Hyannis
Leyton
Maxwell
Medicine Valley
Minatare
Morrill
Mullen
North Platte St. Patrick's
Sandhills/Thedford
Sioux County
Southwest
Stapleton
Sutherland
Wauneta-Palisade