NSAA Home
2019-2020 Volleyball District Assignments

District A-1:

Dates:Oct 29, Oct 30, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:
 

District A-2:

Dates:Oct 29, Oct 30, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:
 

District A-3:

Dates:Oct 29, Oct 30, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:
 

District A-4:

Dates:Oct 29, Oct 30, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:
 

District A-5:

Dates:Oct 29, Oct 30, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:
 

District A-6:

Dates:Oct 29, Oct 30, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:
 

District A-7:

Dates:Oct 29, Oct 30, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:
 

Subdistrict B-1:

Dates:Oct 29, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Omaha Duchesne Academy
Omaha Mercy
Ralston
 

Subdistrict B-2:

Dates:Oct 29, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Omaha Gross Catholic
Omaha Skutt Catholic
Platteview
 

Subdistrict B-3:

Dates:Oct 29, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Nebraska City
Plattsmouth
Waverly
 

Subdistrict B-4:

Dates:Oct 29, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Bennington
Blair
Schuyler
 

Subdistrict B-5:

Dates:Oct 29, Oct 30, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Beatrice
Crete
Norris
Seward
 

Subdistrict B-6:

Dates:Oct 29, Oct 30, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Aurora
Hastings
Northwest
York
 

Subdistrict B-7:

Dates:Oct 29, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Holdrege
Lexington
McCook
 

Subdistrict B-8:

Dates:Oct 29, Oct 30, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Alliance
Gering
Scottsbluff
Sidney
 

Subdistrict C1-1:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Ralston High School 
Host School:Ralston 
Director:mike smith 
Schools Assigned:Fort Calhoun
Omaha Brownell Talbot
Omaha Concordia
Omaha Roncalli Catholic
 

Subdistrict C1-2:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Platteview HS 
Host School:Platteview 
Director:Ron Alexander 
Schools Assigned:Ashland-Greenwood
Boys Town
Conestoga
Louisville
 

Subdistrict C1-3:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Wisner-Pilger High School 
Host School:Wisner-Pilger 
Director:Jason Polk 
Schools Assigned:Logan View/Scribner-Snyder (LVSS)
Wakefield-Allen
West Point-Beemer
Winnebago
 

Subdistrict C1-4:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Fremont High School 
Host School:Fremont 
Director:Scott Anderson 
Schools Assigned:Arlington
David City
Douglas County West
North Bend Central
Wahoo
 

Subdistrict C1-5:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Lincoln Christian
Lincoln Lutheran
Malcolm
Milford
Raymond Central
 

Subdistrict C1-6:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Norris High School 
Host School:Norris 
Director:Mitchell Stine 
Schools Assigned:Auburn
Fairbury
Falls City
Syracuse
Wilber-Clatonia
 

Subdistrict C1-7:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Norfolk High School 
Host School:Norfolk 
Director:Ben Ries 
Schools Assigned:Battle Creek
Norfolk Catholic
Pierce
Wayne
 

Subdistrict C1-8:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Columbus High School 
Host School:Columbus 
Director:Tim Kwapnioski 
Schools Assigned:Boone Central/Newman Grove
Central City
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
St. Paul
 

Subdistrict C1-9:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Rock County High School 
Host School:Rock County 
Director:Kayla Fischer 
Schools Assigned:Ainsworth
Broken Bow
O'Neill
Ord
Valentine
 

Subdistrict C1-10:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Holdrege High School 
Host School:Holdrege 
Director:Scott Schoneman 
Schools Assigned:Adams Central
Gibbon
Kearney Catholic
Minden
Southern Valley
 

Subdistrict C1-11:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:North Platte High School  
Host School:North Platte 
Director:Jordan Cudney 
Schools Assigned:Chase County
Cozad
Gothenburg
Hershey
 

Subdistrict C1-12:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Bridgeport High School  
Host School:Bridgeport 
Director:Chuck Lambert  
Schools Assigned:Chadron
Gordon-Rushville
Mitchell
Ogallala
 

Subdistrict C2-1:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Weeping Water Schools 
Host School:Weeping Water 
Director:Michael Barrett 
Schools Assigned:Cornerstone Christian
Elmwood-Murdock
Lourdes Central Catholic
Palmyra
 

Subdistrict C2-2:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:West Point High School  
Host School:West Point-Beemer 
Director:Andrew Lewis 
Schools Assigned:Cedar Bluffs
Mead
Oakland-Craig
Tekamah-Herman
Yutan
 

Subdistrict C2-3:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Fairbury Jr/Sr High School.  
Host School:Fairbury 
Director:David Davis 
Schools Assigned:Freeman
Johnson County Central
Southern
Tri County
 

Subdistrict C2-4:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Pender High School 
Host School:Pender 
Director:Amp Ferg 
Schools Assigned:BRLD
Guardian Angels Central Catholic
Homer
Ponca
Wisner-Pilger
 

Subdistrict C2-5:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Norfolk Catholic Activity Center 
Host School:Norfolk Catholic 
Director:Jeff Bellar 
Schools Assigned:Clarkson/Leigh
Howells-Dodge
Lutheran High Northeast
Madison
Stanton
 

Subdistrict C2-6:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Wahoo Public High School 
Host School:Wahoo 
Director:Robert Barry 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Bishop Neumann
Centennial
Cross County
Shelby/Rising City
 

Subdistrict C2-7:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Neligh-Oakdale Public School 
Host School:Neligh-Oakdale 
Director:Ron Beacom 
Schools Assigned:Boyd County
Crofton
North Central
Summerland
West Holt
 

Subdistrict C2-8:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Adams Central High School 
Host School:Adams Central 
Director:Alan Frank 
Schools Assigned:Fillmore Central
Sandy Creek
Superior
Sutton
Thayer Central
 

Subdistrict C2-9:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Grand Island Senior High 
Host School:Grand Island 
Director:Cindy Wells 
Schools Assigned:Blue Hill
Doniphan-Trumbull
Grand Island Central Catholic
Hastings St. Cecilia
 

Subdistrict C2-10:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Ord Jr./Sr. High School 
Host School:Ord 
Director:Derry Trampe 
Schools Assigned:Arcadia/Loup City
Burwell
Centura
Ravenna
Wood River
 

Subdistrict C2-11:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Lexington High School 
Host School:Lexington 
Director:Phil Truax 
Schools Assigned:Elm Creek
Hi-Line
Maxwell
South Loup (Callaway/Arnold)
 

Subdistrict C2-12:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Scottsbluff High School 
Host School:Scottsbluff 
Director:David Hoxworth 
Schools Assigned:Bayard
Bridgeport
Hemingford
Morrill
 

Subdistrict D1-1:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Oakland-Craig 
Host School:Oakland-Craig 
Director:Dallas Sweet 
Schools Assigned:Archbishop Bergan
Omaha Christian Academy
Omaha Nation
Pender
Walthill
 

Subdistrict D1-2:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Southern High School 
Host School:Southern 
Director:Jerry Rempe 
Schools Assigned:Humboldt-Table Rock-Steinauer
Johnson-Brock
Pawnee City
Weeping Water
 

Subdistrict D1-3:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Ponca Public School 
Host School:Ponca 
Director:Bob Hayes 
Schools Assigned:Creighton
Hartington Cedar Catholic
Hartington-Newcastle
Niobrara/Verdigre
Wausa
 

Subdistrict D1-4:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Battle Creek High School 
Host School:Battle Creek 
Director:Cody Wintz 
Schools Assigned:Elkhorn Valley
Laurel-Concord-Coleridge
Neligh-Oakdale
Osmond
Plainview
 

Subdistrict D1-5:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Boone Central High School- Albion, NE 
Host School:Boone Central 
Director:Jon Perone  
Schools Assigned:CWC
Central Valley
Elgin Public/Pope John
Humphrey/Lindsay Holy Family
 

Subdistrict D1-6:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Shelby-Rising City Public Schools - Shelby, NE 
Host School:Shelby-Rising City 
Director:Turner Trofholz 
Schools Assigned:East Butler
Fullerton
High Plains Community
Palmer
Twin River
 

Subdistrict D1-7:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Tri County 
Host School:Tri County 
Director:Matthew Uher 
Schools Assigned:Deshler
Diller-Odell
Heartland
McCool Junction
Meridian
 

Subdistrict D1-8:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Cope Coliseum at Kearney Catholic 
Host School:Kearney Catholic 
Director:Rick Petri 
Schools Assigned:Amherst
Ansley-Litchfield
Pleasanton
Shelton
 

Subdistrict D1-9:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Minden High School 
Host School:Minden 
Director:Ed Rowse 
Schools Assigned:Alma
Axtell
Franklin
Harvard
Kenesaw
 

Subdistrict D1-10:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Brady 
Host School:Brady 
Director:Andy Seamann 
Schools Assigned:Maywood-Hayes Center
North Platte St. Patrick's
Overton
Sandhills Valley
 

Subdistrict D1-11:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:McCook High School 
Host School:McCook 
Director:Darin Nichols 
Schools Assigned:Arapahoe
Cambridge
Dundy County-Stratton
Hitchcock County
Southwest
 

Subdistrict D1-12:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Prairie View School 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Kimball
Perkins County
South Platte
Sutherland
 

Subdistrict D2-1:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Pawnee City  
Host School:Pawnee City 
Director:Don Jacobs 
Schools Assigned:Falls City Sacred Heart
Lewiston
Parkview Christian
Sterling
 

Subdistrict D2-2:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Cedar Catholic High School 
Host School:Hartington Cedar Catholic 
Director:Chad Cattau 
Schools Assigned:Emerson-Hubbard
Randolph
Winside
Wynot
 

Subdistrict D2-3:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Centennial High School 
Host School:Centennial 
Director:Jenny Wagner 
Schools Assigned:Dorchester
Exeter-Milligan
Friend
Nebraska Lutheran
Osceola
 

Subdistrict D2-4:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Niobrara High School 
Host School:Niobrara 
Director:Angie Guenther 
Schools Assigned:Bloomfield
Santee
St. Mary's
Stuart
 

Subdistrict D2-5:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Central Valley High School - Greeley, NE 
Host School:Central Valley 
Director:Randy Dutcher 
Schools Assigned:Humphrey St. Francis
Riverside
Spalding Academy
St. Edward
 

Subdistrict D2-6:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Aurora Middle School Sports Complex 
Host School:Aurora 
Director:Jay Staehr 
Schools Assigned:BDS
Giltner
Hampton
Lawrence-Nelson
Nebraska Christian
 

Subdistrict D2-7:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Broken Bow Public Schools 
Host School:Broken Bow 
Director:Jeff Ellis 
Schools Assigned:Anselmo-Merna
Elba
Heartland Lutheran
Sumner-Eddyville-Miller
Twin Loup
 

Subdistrict D2-8:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Southern Valley High School 
Host School:Southern Valley 
Director:Brandon Marquez 
Schools Assigned:Bertrand
Loomis
Red Cloud
Silver Lake
Wilcox-Hildreth
 

Subdistrict D2-9:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Arthur County
Hyannis
Mullen
Sandhills/Thedford
 

Subdistrict D2-10:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:McDaid Elementary School 
Host School:North Platte St. Patrick's 
Director:Mark Skillstad 
Schools Assigned:Brady
Medicine Valley
Paxton
Wallace
Wauneta-Palisade
 

Subdistrict D2-11:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Cody-Kilgore
Crawford
Hay Springs
Sioux County
 

Subdistrict D2-12:

Dates:Oct 28, Oct 29, 2019
Site:Cabela‚Äôs Athletic Facility/Sidney Middle School Gym 
Host School:Sidney 
Director:Mike Brockhaus  
Schools Assigned:Creek Valley
Garden County
Leyton
Minatare
Potter-Dix