NSAA Home
2018-2019 Girls Track District Assignments

District A-1:

Dates:May 8, 2019
Site:Lincoln High: Scott Track/Field 
Host School:Lincoln Northeast 
Director:Clayton Heath 
Schools Assigned:Bellevue East
Lincoln Northeast
Lincoln Pius X
Lincoln Southeast
Lincoln Southwest
Millard West
Omaha South
Papillion-La Vista South
 

District A-2:

Dates:May 8, 2019
Site:Norfolk High School 
Host School:Norfolk 
Director:Ben Ries 
Schools Assigned:Columbus
Fremont
Lincoln East
Millard South
Norfolk
Omaha Bryan
Omaha Central
Papillion-La Vista
 

District A-3:

Dates:May 8, 2019
Site:North Platte High School 
Host School:North Platte 
Director:Marc Mroczek 
Schools Assigned:Grand Island
Gretna
Kearney
Lincoln North Star
North Platte
Omaha Marian
Omaha North
Omaha Northwest
 

District A-4:

Dates:May 8, 2019
Site:Westside High School 
Host School:Omaha Westside 
Director:Tom Kerkman/Brian Stevens 
Schools Assigned:Bellevue West
Elkhorn
Elkhorn South
Lincoln High
Millard North
Omaha Benson
Omaha Burke
Omaha Westside
 

District B-1:

Dates:May 9, 2019
Site:Fort Calhoun HS 
Host School:Fort Calhoun 
Director:Nick Wemhoff 
Schools Assigned:Bennington
Bishop Neumann
Blair
Boys Town
Douglas County West
Fort Calhoun
Omaha Concordia
Omaha Mercy
Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy
Wahoo
 

District B-2:

Dates:May 9, 2019
Site:Platteview High School 
Host School:Platteview 
Director:Ron Alexander 
Schools Assigned:Auburn
Conestoga
Falls City
Nebraska City
Omaha Gross Catholic
Omaha Skutt Catholic
Platteview
Plattsmouth
Ralston
Syracuse
 

District B-3:

Dates:May 9, 2019
Site:Beatrice HS 
Host School:Beatrice 
Director:Neal Randel 
Schools Assigned:Ashland-Greenwood
Beatrice
Crete
Fairbury
Lincoln Christian
Milford
Norris
Raymond Central
Seward
Waverly
 

District B-4:

Dates:May 9, 2019
Site:Pawnee Park, Columbus 
Host School:Columbus Scotus 
Director:Merlin Lahm 
Schools Assigned:Arlington
Boone Central/Newman Grove
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
O'Neill
Pierce
Schuyler
South Sioux City
Wayne
West Point-Beemer
 

District B-5:

Dates:May 9, 2019
Site:Lexington High School 
Host School:Lexington 
Director:Phil Truax 
Schools Assigned:Adams Central
Aurora
Broken Bow
Central City
Hastings
Holdrege
Lexington
Minden
Northwest
York
 

District B-6:

Dates:May 9, 2019
Site:Ogallala High School 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Alliance
Chadron
Cozad
Gering
Gothenburg
McCook
Mitchell
Ogallala
Scottsbluff
Sidney
 

District C-1:

Dates:May 9, 2019
Site:Tri County High School 
Host School:Tri County 
Director:Matthew Uher 
Schools Assigned:Elmwood-Murdock
Freeman
Humboldt-Table Rock-Steinauer
Johnson County Central
Lincoln Lutheran
Palmyra
Southern
Tri County
Weeping Water
Wilber-Clatonia
 

District C-2:

Dates:May 9, 2019
Site:Centennial High School 
Host School:Centennial 
Director:Jenny Wagner 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Centennial
Cross County
David City
Louisville
Malcolm
Omaha Brownell Talbot
Shelby-Rising City
Twin River
Yutan
 

District C-3:

Dates:May 9, 2019
Site:Wisner 
Host School:Wisner-Pilger 
Director:Chuck Ross 
Schools Assigned:Archbishop Bergan
Clarkson/Leigh
Guardian Angels Central Catholic
Howells-Dodge
Logan View
North Bend Central
Oakland-Craig
Stanton
Tekamah-Herman
Wisner-Pilger
 

District C-4:

Dates:May 9, 2019
Site:Hartington Community Complex 
Host School:Hartington Cedar Catholic 
Director:Chad Cattau 
Schools Assigned:BRLD
Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P)
Hartington Cedar Catholic
Homer
Laurel-Concord-Coleridge
Omaha Nation
Ponca
Wakefield
Walthill
Winnebago
 

District C-5:

Dates:May 9, 2019
Site:Norfolk Catholic  
Host School:Norfolk Catholic 
Director:Jeff Bellar 
Schools Assigned:Ainsworth
Battle Creek
Boyd County
Creighton
Crofton
Lutheran High Northeast
Madison
Niobrara/Verdigre
Norfolk Catholic
West Holt
 

District C-6:

Dates:May 9, 2019
Site:Ord, NE 
Host School:Ord 
Director:Derry Trampe 
Schools Assigned:Arcadia/Loup City
Burwell
Centura
Fullerton
Grand Island Central Catholic
Nebraska Christian
Ord
Palmer
Ravenna
St. Paul
 

District C-7:

Dates:May 9, 2019
Site:Sandy Creek JR/SR High School 
Host School:Sandy Creek 
Director:Matt Swartzendruber 
Schools Assigned:Blue Hill
Doniphan-Trumbull
Fillmore Central
Hastings St. Cecilia
Heartland
Sandy Creek
Superior
Sutton
Thayer Central
Wood River
 

District C-8:

Dates:May 9, 2019
Site:Southern Valley High School 
Host School:Southern Valley 
Director:Brandon Marquez 
Schools Assigned:Amherst
Cambridge
Elm Creek
Franklin
Gibbon
Kearney Catholic
South Loup (Callaway/Arnold)
Southern Valley
Southwest
 

District C-9:

Dates:May 9, 2019
Site:Bayard High School 
Host School:Bayard 
Director:James Miller 
Schools Assigned:Bayard
Bridgeport
Chase County
Gordon-Rushville
Hemingford
Hershey
Kimball
Morrill
Valentine
 

District D-1:

Dates:May 8, 2019
Site:Pawnee City High School 
Host School:Falls City Sacred Heart 
Director:Doug Goltz 
Schools Assigned:Diller-Odell
Dorchester
Exeter-Milligan
Falls City Sacred Heart
Friend
Johnson-Brock
Lewiston
Lourdes Central Catholic
Meridian
Pawnee City
Sterling
 

District D-2:

Dates:May 8, 2019
Site:Osceola High School Track 
Host School:Osceola 
Director:Curtis Reese 
Schools Assigned:Cedar Bluffs
Cornerstone Christian
East Butler
High Plains Community
Mead
Nebraska Lutheran
Omaha Christian Academy
Osceola
Parkview Christian
Riverside
St. Edward
 

District D-3:

Dates:May 8, 2019
Site:Hartington Community Complex 
Host School:Hartington-Newcastle 
Director:Blair Kalin 
Schools Assigned:Allen
Bloomfield
Hartington-Newcastle
Humphrey St. Francis
Humphrey/Lindsay Holy Family
Osmond
Randolph
Scribner-Snyder
Wausa
Winside
Wynot
 

District D-4:

Dates:May 8, 2019
Site:Rock County High School 
Host School:Rock County 
Director:Kayla Fischer 
Schools Assigned:CWC
Clearwater-Orchard
Cody-Kilgore
Elgin Public/Pope John
Elkhorn Valley
Ewing
Neligh-Oakdale
North Central
Plainview
Santee
St. Mary's
Stuart
 

District D-5:

Dates:May 8, 2019
Site:Broken Bow High School 
Host School:Litchfield 
Director:Cannon Blauvelt 
Schools Assigned:Anselmo-Merna
Ansley-Litchfield
Central Valley
Elba
Heartland Lutheran
Overton
Pleasanton
Shelton
Spalding Academy
Sumner-Eddyville-Miller
Twin Loup
 

District D-6:

Dates:May 8, 2019
Site:Sandy Creek 
Host School:Lawrence-Nelson 
Director:Brian Blevins 
Schools Assigned:Axtell
BDS
Deshler
Giltner
Hampton
Harvard
Kenesaw
Lawrence-Nelson
McCool Junction
Red Cloud
Silver Lake
Wilcox-Hildreth
 

District D-7:

Dates:May 8, 2019
Site:Hitchcock County 
Host School:Hitchcock County 
Director:Mark Brown 
Schools Assigned:Alma
Arapahoe
Bertrand
Dundy County-Stratton
Elwood
Eustis-Farnam
Hitchcock County
Loomis
Maywood-Hayes Center
Medicine Valley
Wauneta-Palisade
 

District D-8:

Dates:May 8, 2019
Site:Perkins County (Grant, NE) 
Host School:Perkins County 
Director:Jeremy Struckman 
Schools Assigned:Brady
Maxwell
McPherson County
Mullen
North Platte St. Patrick's
Paxton
Perkins County
Sandhills/Thedford
Stapleton
Sutherland
Wallace
 

District D-9:

Dates:May 8, 2019
Site:Creek Valley High School 
Host School:Creek Valley 
Director:Mark Wilson 
Schools Assigned:Arthur County
Banner County
Crawford
Creek Valley
Garden County
Hay Springs
Hyannis
Leyton
Minatare
Potter-Dix
Sioux County
South Platte