NSAA Home
2019-2020 Boys Track District Assignments

District A-1:

Dates:May 13, 2020
Site:Millard South HS 
Host School:Millard South 
Director:Steve Throne 
Schools Assigned:Lincoln North Star
Millard South
Norfolk
Omaha Benson
Omaha Burke
Omaha Northwest
Omaha South
Papillion-La Vista South
South Sioux City
 

District A-2:

Dates:May 13, 2020
Site:Columbus - Pawnee Park 
Host School:Columbus 
Director:Tim Kwapnioski 
Schools Assigned:Columbus
Creighton Preparatory School
Gretna
Kearney
Lincoln Southwest
Millard West
Omaha Central
Papillion-La Vista
 

District A-3:

Dates:May 13, 2020
Site:Fremont High School 
Host School:Fremont 
Director:Scott Anderson 
Schools Assigned:Elkhorn
Fremont
Grand Island
Lincoln East
Lincoln Northeast
North Platte
Omaha Bryan
Omaha North
 

District A-4:

Dates:May 13, 2020
Site:Lincoln High 
Host School:Lincoln High 
Director:Pat Gatzemeyer 
Schools Assigned:Bellevue East
Bellevue West
Elkhorn South
Lincoln High
Lincoln Pius X
Lincoln Southeast
Millard North
Omaha Westside
 

District B-1:

Dates:May 14, 2020
Site:Blair High School 
Host School:Boys Town 
Director:Paul Blomenkamp 
Schools Assigned:Arlington
Bennington
Blair
Boys Town
Douglas County West
Fort Calhoun
Mount Michael Benedictine
Omaha Concordia
Omaha Roncalli Catholic
Omaha Skutt Catholic
 

District B-2:

Dates:May 14, 2020
Site:Auburn High School 
Host School:Auburn 
Director:Jason Palmer / Mark Oliver 
Schools Assigned:Ashland-Greenwood
Auburn
Conestoga
Falls City
Nebraska City
Omaha Gross Catholic
Platteview
Plattsmouth
Ralston
Syracuse
 

District B-3:

Dates:May 14, 2020
Site:Aurora Track Complex 
Host School:Aurora 
Director:Jay Staehr 
Schools Assigned:Aurora
Beatrice
Crete
Fairbury
Lincoln Christian
Milford
Norris
Seward
Waverly
York
 

District B-4:

Dates:May 14, 2020
Site:Pierce Track & Field Complex, Pierce High School 
Host School:Pierce 
Director:Darren Sindelar 
Schools Assigned:Boone Central/Newman Grove
Central City
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
O'Neill
Pierce
Schuyler
Wahoo
Wayne
West Point-Beemer
 

District B-5:

Dates:May 14, 2020
Site:Gothenburg High School 
Host School:Gothenburg 
Director:Marc Mroczek 
Schools Assigned:Adams Central
Broken Bow
Cozad
Gothenburg
Hastings
Holdrege
Kearney Catholic
Lexington
Minden
Northwest
 

District B-6:

Dates:May 14, 2020
Site:Ogallala High School 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Alliance
Chadron
Gering
McCook
Mitchell
Ogallala
Scottsbluff
Sidney
Valentine
 

District C-1:

Dates:May 14, 2020
Site:Louisville 
Host School:Louisville 
Director:Chase Rasby 
Schools Assigned:Cornerstone Christian
Elmwood-Murdock
Freeman
Humboldt-Table Rock-Steinauer
Johnson County Central
Lincoln Lutheran
Louisville
Lourdes Central Catholic
Palmyra
Southern
 

District C-2:

Dates:May 14, 2020
Site:David City 
Host School:Aquinas Catholic 
Director:Ron Mimick 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Bishop Neumann
Cedar Bluffs
Centennial
David City
Malcolm
Omaha Brownell Talbot
Raymond Central
Shelby-Rising City
Yutan
 

District C-3:

Dates:May 14, 2020
Site:Wisner-Pilger High School 
Host School:Wisner-Pilger 
Director:Jason Polk 
Schools Assigned:Archbishop Bergan
Clarkson/Leigh
Guardian Angels Central Catholic
Logan View
Madison
North Bend Central
Oakland-Craig
Stanton
Tekamah-Herman
Wisner-Pilger
 

District C-4:

Dates:May 14, 2020
Site:Ponca Sports complex 
Host School:Ponca 
Director:Bob Hayes 
Schools Assigned:BRLD
Emerson-Hubbard-Pender (E-H-P)
Hartington Cedar Catholic
Homer
Laurel-Concord-Coleridge
Omaha Nation
Ponca
Wakefield
Walthill
Winnebago
 

District C-5:

Dates:May 14, 2020
Site:Roger Brink Track and Field 
Host School:West Holt 
Director:Sara Kraus 
Schools Assigned:Ainsworth
Battle Creek
Creighton
Crofton
Lutheran High Northeast
Neligh-Oakdale
Norfolk Catholic
North Central
Summerland
West Holt
 

District C-6:

Dates:May 14, 2020
Site:Wood River Rural School 
Host School:Wood River 
Director:Aub Boucher 
Schools Assigned:Arcadia/Loup City
Centura
Cross County
Grand Island Central Catholic
Ord
Palmer
Ravenna
St. Paul
Twin River
Wood River
 

District C-7:

Dates:May 14, 2020
Site:Thayer Central Schools 
Host School:Thayer Central 
Director:Mark Leonard 
Schools Assigned:Blue Hill
Doniphan-Trumbull
Fillmore Central
Hastings St. Cecilia
Sandy Creek
Superior
Sutton
Thayer Central
Tri County
Wilber-Clatonia
 

District C-8:

Dates:May 14, 2020
Site:Cambridge High School 
Host School:Cambridge 
Director:Margo Kent 
Schools Assigned:Amherst
Cambridge
Chase County
Dundy County-Stratton
Gibbon
Hi-Line
Maxwell
South Loup (Callaway/Arnold)
Southern Valley
 

District C-9:

Dates:May 14, 2020
Site:Sutherland Track & Field  
Host School:Sutherland 
Director:Sutherland 
Schools Assigned:Bayard
Bridgeport
Gordon-Rushville
Hemingford
Hershey
Kimball
Morrill
Perkins County
Sutherland
 

District D-1:

Dates:May 13, 2020
Site:Pawnee City HS 
Host School:Falls City Sacred Heart 
Director:Doug Goltz 
Schools Assigned:Diller-Odell
Dorchester
Exeter-Milligan
Falls City Sacred Heart
Friend
Johnson-Brock
Lewiston
Meridian
Pawnee City
Sterling
Weeping Water
 

District D-2:

Dates:May 13, 2020
Site:Osceola 
Host School:Osceola 
Director:Robert Fuller 
Schools Assigned:East Butler
Fullerton
Hampton
High Plains Community
Mead
Nebraska Christian
Nebraska Lutheran
Omaha Christian Academy
Osceola
Parkview Christian
St. Edward
 

District D-3:

Dates:May 13, 2020
Site:Humphrey  
Host School:Humphrey 
Director:Kandee Hanzel 
Schools Assigned:Allen
Hartington-Newcastle
Howells-Dodge
Humphrey St. Francis
Humphrey/Lindsay Holy Family
Osmond
Randolph
Scribner-Snyder
Wausa
Winside
Wynot
 

District D-4:

Dates:May 13, 2020
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Bloomfield
Boyd County
CWC
Cody-Kilgore
Elgin Public/Pope John
Elkhorn Valley
Niobrara/Verdigre
Plainview
Santee
St. Mary's
Stuart
 

District D-5:

Dates:May 13, 2020
Site:Elm Creek 
Host School:Elm Creek 
Director:Cory Spotanski 
Schools Assigned:Ansley-Litchfield
Burwell
Central Valley
Elba
Elm Creek
Heartland Lutheran
Pleasanton
Riverside
Shelton
Spalding Academy
Twin Loup
 

District D-6:

Dates:May 13, 2020
Site:Kenesaw Public School 
Host School:Kenesaw 
Director:Craig Schnitzler 
Schools Assigned:BDS
Deshler
Franklin
Giltner
Harvard
Heartland
Kenesaw
Lawrence-Nelson
McCool Junction
Red Cloud
Silver Lake
 

District D-7:

Dates:May 13, 2020
Site:Bertrand 
Host School:Bertrand 
Director:Craig Newcomb 
Schools Assigned:Alma
Arapahoe
Axtell
Bertrand
Hitchcock County
Loomis
Maywood-Hayes Center
Medicine Valley
Southwest
Wauneta-Palisade
Wilcox-Hildreth
 

District D-8:

Dates:May 13, 2020
Site:Paxton Consolidated Schools 
Host School:Paxton 
Director:Scott Jorgensen 
Schools Assigned:Anselmo-Merna
Arthur County
Brady
Mullen
North Platte St. Patrick's
Overton
Paxton
Sandhills Valley
Sandhills/Thedford
Sumner-Eddyville-Miller
Wallace
 

District D-9:

Dates:May 13, 2020
Site:Creek Valley High School  
Host School:Creek Valley 
Director:Missy Koenen 
Schools Assigned:Banner County
Crawford
Creek Valley
Garden County
Hay Springs
Hyannis
Leyton
Minatare
Potter-Dix
Sioux County
South Platte