NSAA Home
2019-2020 Speech District Assignments

District A-1:

Dates:Mar 14, 2020
Site:Bellevue West High School  
Host School:Bellevue West 
Director:Jon Mauro 
Schools Assigned:Bellevue West
Columbus
Fremont
Hastings
Kearney
Millard North
Millard South
South Sioux City
 

District A-2:

Dates:Mar 14, 2020
Site:Millard West 
Host School:Millard West 
Director:Jennifer Jerome 
Schools Assigned:Creighton Preparatory School
Grand Island
Lincoln High
Lincoln Northeast
Lincoln Southwest
Millard West
Omaha Westside
Ralston
 

District A-3:

Dates:Mar 14, 2020
Site:Lincoln Southeast High School 
Host School:Lincoln Southeast 
Director:Tommy Bender and Colin Clare 
Schools Assigned:Bellevue East
Elkhorn South
Gretna
Lincoln Southeast
North Platte
Omaha Central
Omaha Northwest
Papillion-LaVista South
 

District A-4:

Dates:Mar 14, 2020
Site:Bellevue West High School  
Host School:Bellevue West 
Director:Jon Mauro 
Schools Assigned:Elkhorn
Lincoln East
Lincoln North Star
Lincoln Pius X
Norfolk
Omaha North
Papillion-LaVista
Scottsbluff
 

District B-1:

Dates:Mar 18, 2020
Site:Auburn High School 
Host School:Auburn 
Director:Diana Eickhoff / Jason Palmer 
Schools Assigned:Ashland-Greenwood
Auburn
Conestoga
Falls City
Louisville
Nebraska City
Omaha Gross Catholic
Platteview
Plattsmouth
 

District B-2:

Dates:Mar 16, 2020
Site:David City High  
Host School:David City 
Director:Jarod Ockander 
Schools Assigned:Bennington
Douglas County West
Mount Michael Benedictine
Omaha Concordia
Omaha Duchesne Academy
Omaha Marian
Omaha Mercy
Omaha Skutt Catholic
Wahoo
 

District B-3:

Dates:Mar 14, 2020
Site:Wayne State College 
Host School:Wayne 
Director:Dwaine Spieker 
Schools Assigned:Arlington
Blair
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
O'Neill
Schuyler
Wayne
West Point-Beemer
 

District B-4:

Dates:Mar 14, 2020
Site:Raymond Central Jr/Sr High School 
Host School:Raymond Central 
Director:Carolyn Enevoldsen 
Schools Assigned:Beatrice
Crete
Fairbury
Malcolm
Milford
Norris
Raymond Central
Seward
Waverly
 

District B-5:

Dates:Mar 17, 2020
Site:Minden High School 
Host School:Minden 
Director:Ed Rowse/Jeff Horner 
Schools Assigned:Adams Central
Aurora
Broken Bow
Central City
Holdrege
Lexington
Minden
Northwest
York
 

District B-6:

Dates:Mar 16, 2020
Site:Gering High School 
Host School:Gering 
Director:Tyler Thompson 
Schools Assigned:Alliance
Chadron
Cozad
Gering
Gothenburg
McCook
Ogallala
Sidney
 

District C1-1:

Dates:Mar 16, 2020
Site:David City High  
Host School:David City 
Director:Jarod Ockander 
Schools Assigned:Bishop Neumann
Lincoln Lutheran
Logan View
Oakland-Craig
Omaha Brownell Talbot
Syracuse
Tekamah-Herman
Yutan
 

District C1-2:

Dates:Mar 16, 2020
Site:Thayer Central Schools 
Host School:Thayer Central 
Director:Justin Bomar 
Schools Assigned:Fillmore Central
Freeman
Hastings St. Cecilia
Johnson County Central
South Central
Superior
Tri County
Wilber-Clatonia
 

District C1-3:

Dates:Mar 16, 2020
Site:Homer School 
Host School:Homer 
Director:Ashley Ziska 
Schools Assigned:Battle Creek
Crofton
Norfolk Catholic
Pierce
Ponca
Stanton
Wakefield
Winnebago
 

District C1-4:

Dates:Mar 16, 2020
Site:David City High  
Host School:David City 
Director:Jarod Ockander 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Boone Central
Centennial
David City
Madison
North Bend Central
Twin River
 

District C1-5:

Dates:Mar 18, 2020
Site:Grand Island Central Catholic 
Host School:Grand Island Central Catholic 
Director:Jordan Engle/Dick Ross 
Schools Assigned:Centura
Doniphan-Trumbull
Gibbon
Grand Island Central Catholic
Kearney Catholic
Ord
Ravenna
Wood River
 

District C1-6:

Dates:Mar 16, 2020
Site:North Platte 
Host School:North Platte 
Director:David Cooper 
Schools Assigned:Ainsworth
Bridgeport
Chase County
Gordon-Rushville
Hershey
Mitchell
Southern Valley
Valentine
 

District C2-1:

Dates:Mar 18, 2020
Site:Auburn High School 
Host School:Auburn 
Director:Diana Eickhoff / Jason Palmer 
Schools Assigned:East Butler
Elmwood-Murdock
Humboldt-Table Rock-Steinauer
Lourdes Central Catholic
Palmyra
Pawnee City
Shelby-Rising City
Southern
Weeping Water
 

District C2-2:

Dates:Mar 16, 2020
Site:Homer School 
Host School:Homer 
Director:Ashley Ziska 
Schools Assigned:Archbishop Bergan
Cedar Bluffs
Guardian Angels Central Catholic
Homer
Howells-Dodge
Laurel-Concord-Coleridge
Omaha Nation
Wisner-Pilger
 

District C2-3:

Dates:Mar 18, 2020
Site:Creighton HS 
Host School:Creighton 
Director:Austin Pahl, Kathy Foner 
Schools Assigned:Boyd County
Burwell
Creighton
Elkhorn Valley
Hartington Cedar Catholic
Hartington-Newcastle
Lutheran High Northeast
Neligh-Oakdale
West Holt
 

District C2-4:

Dates:Mar 16, 2020
Site:Thayer Central Schools 
Host School:Thayer Central 
Director:Justin Bomar 
Schools Assigned:Blue Hill
Cross County
Fullerton
Harvard
McCool Junction
Nebraska Christian
Palmer
Sutton
Thayer Central
 

District C2-5:

Dates:Mar 17, 2020
Site:Minden High School 
Host School:Minden 
Director:Ed Rowse/Jeff Horner 
Schools Assigned:Alma
Amherst
Arapahoe
Cambridge
Elm Creek
Franklin
Loup City
Overton
Shelton
 

District C2-6:

Dates:Mar 16, 2020
Site:North Platte 
Host School:North Platte 
Director:David Cooper 
Schools Assigned:Bayard
Dundy County-Stratton
Hemingford
Hitchcock County
Kimball
Maxwell
Morrill
Perkins County
Sutherland
 

District D1-1:

Dates:Mar 16, 2020
Site:Deshler Public Schools 
Host School:Deshler 
Director:Trudy Degenhardt 
Schools Assigned:Deshler
Diller-Odell
Dorchester
Falls City Sacred Heart
Friend
Johnson-Brock
Meridian
Nebraska Lutheran
Sterling
 

District D1-2:

Dates:Mar 17, 2020
Site:Clarkson High School 
Host School:Clarkson 
Director:Lee Schneider 
Schools Assigned:Bancroft-Rosalie
Clarkson
High Plains Community
Humphrey
Humphrey St. Francis
Mead
Omaha Christian Academy
Pender
Riverside
 

District D1-3:

Dates:Mar 18, 2020
Site:Creighton HS 
Host School:Creighton 
Director:Austin Pahl, Kathy Foner 
Schools Assigned:Allen
Bloomfield
Clearwater-Orchard
Osmond
Plainview
Randolph
Rock County
Wausa
 

District D1-4:

Dates:Mar 17, 2020
Site:Minden High School 
Host School:Minden 
Director:Ed Rowse/Jeff Horner 
Schools Assigned:Ansley
Axtell
Central Valley
Heartland Lutheran
Kenesaw
Loomis
Pleasanton
Sumner-Eddyville-Miller
 

District D1-5:

Dates:Mar 16, 2020
Site:North Platte 
Host School:North Platte 
Director:David Cooper 
Schools Assigned:Anselmo-Merna
Bertrand
Brady
Callaway
Elwood
Eustis-Farnam
North Platte St. Patrick's
Southwest
 

District D1-6:

Dates:Mar 16, 2020
Site:Wallace Public School 
Host School:Wallace 
Director:Eric Miller 
Schools Assigned:Crawford
Creek Valley
Garden County
Leyton
Minatare
Paxton
South Platte
Wallace
Wauneta-Palisade
 

District D2-1:

Dates:Mar 16, 2020
Site:Thayer Central Schools 
Host School:Thayer Central 
Director:Justin Bomar 
Schools Assigned:Bruning-Davenport
Exeter-Milligan
Giltner
Hampton
Lewiston
Parkview Christian
Shickley
Silver Lake
Wilcox-Hildreth
 

District D2-2:

Dates:Mar 17, 2020
Site:Clarkson High School 
Host School:Clarkson 
Director:Lee Schneider 
Schools Assigned:Emerson-Hubbard
Leigh
Lindsay Holy Family
Lyons-Decatur Northeast
Newman Grove
Osceola
Scribner-Snyder
St. Edward
Winside
 

District D2-3:

Dates:Mar 17, 2020
Site:Stuart Public School 
Host School:Stuart 
Director:Brenda Larabee 
Schools Assigned:Chambers
Ewing
Keya Paha County
Niobrara
Santee
St. Mary's
Stuart
Verdigre
Wynot
 

District D2-4:

Dates:Mar 18, 2020
Site:Grand Island Central Catholic 
Host School:Grand Island Central Catholic 
Director:Jordan Engle/Dick Ross 
Schools Assigned:Arcadia
Elba
Elgin
Litchfield
Loup County
Pope John
Sargent
Spalding Academy
Wheeler Central
 

District D2-5:

Dates:Mar 16, 2020
Site:North Platte 
Host School:North Platte 
Director:David Cooper 
Schools Assigned:Arnold
Hayes Center
Maywood
McPherson County
Medicine Valley
Sandhills
Stapleton
Thedford
 

District D2-6:

Dates:Mar 16, 2020
Site:Gering High School 
Host School:Gering 
Director:Tyler Thompson 
Schools Assigned:Arthur County
Banner County
Cody-Kilgore
Hay Springs
Hyannis
Mullen
Potter-Dix
Sioux County