NSAA Home
2020-2021 Softball District Assignments

District A-1:

Dates:Oct 7, Oct 8, 2020
Site:La Vista City Park 
Host School:Papillion-La Vista 
Director:Jason Ryan 
Schools Assigned:Elkhorn South
Gretna
Lincoln High
Papillion-LaVista
 

District A-2:

Dates:Oct 7, Oct 8, 2020
Site:Doris Bair 
Host School:Lincoln Southwest 
Director:Mark Armstrong/Brett Schuster 
Schools Assigned:Bellevue West
Lincoln Southwest
Millard North
Millard West
 

District A-3:

Dates:Oct 7, Oct 8, 2020
Site:Omaha Marian 
Host School:Omaha Marian 
Director:Rochelle Rohlfs 
Schools Assigned:Columbus
Kearney
Omaha Marian
Papillion-LaVista South
 

District A-4:

Dates:Oct 7, Oct 8, 2020
Site:Dowhower Softball Complex 
Host School:North Platte 
Director:Jordan Cudney  
Schools Assigned:Bellevue East
Fremont
Lincoln Northeast
North Platte
 

District A-5:

Dates:Oct 7, Oct 8, 2020
Site:Doris Bair 
Host School:Lincoln East 
Director:Zach Limbach  
Schools Assigned:Lincoln East
Millard South
Norfolk
Omaha Westside
 

District A-6:

Dates:Oct 7, Oct 8, 2020
Site:Doris Bair Softball Complex 
Host School:Lincoln Southeast 
Director:Dr. JJ Toczek and Ms. Kara Graham 
Schools Assigned:Grand Island
Lincoln North Star
Lincoln Pius X
Lincoln Southeast
 

Subdistrict B-1:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Nebraska City Softball Complex 
Host School:Nebraska City 
Director:Matt Koehler 
Schools Assigned:Duchesne/Roncalli
Nebraska City
Omaha Gross Catholic
Plattsmouth
 

Subdistrict B-2:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Youth Sports Complex Blair, NE 
Host School:Blair 
Director:Dan Hutsell 
Schools Assigned:Blair
Omaha Mercy
Platteview
Ralston
 

Subdistrict B-3:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Skutt Catholic High School 
Host School:Omaha Skutt Catholic 
Director:Donn Kasner 
Schools Assigned:Bennington
Cass
Elkhorn North
Omaha Skutt Catholic
 

Subdistrict B-4:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Elkhorn High School 
Host School:Elkhorn 
Director:Mark King 
Schools Assigned:Ashland-Greenwood
DC West/Concordia
Elkhorn
South Sioux City
 

Subdistrict B-5:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Norris High School 
Host School:Norris 
Director:Mitchell Stine 
Schools Assigned:Beatrice
Norris
Wahoo
Waverly
 

Subdistrict B-6:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Wayne Softball Complex 
Host School:Wayne 
Director:Dave Wragge 
Schools Assigned:Crete
NEN
Schuyler
Wayne
 

Subdistrict B-7:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Plum Creek Park - Seward 
Host School:Seward 
Director:John Moody  
Schools Assigned:Blue River
Columbus Lakeview
Seward
York
 

Subdistrict B-8:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Bill Smith Softball Complex 
Host School:Hastings 
Director:Tracy Douglas 
Schools Assigned:Aurora
GICC
Hastings
Northwest
 

Subdistrict B-9:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Smith Softball Complex 
Host School:Adams Central 
Director:Alan Frank 
Schools Assigned:Adams Central
Holdrege
Lexington
McCook
 

Subdistrict B-10:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Scottsbluff High School 
Host School:Scottsbluff 
Director:Dave Hoxworth 
Schools Assigned:Alliance
Chadron
Gering
Scottsbluff
 

Subdistrict C-1:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Auburn City Recreation Complex - Auburn, NE 
Host School:Auburn 
Director:Jason Palmer 
Schools Assigned:Auburn
Falls City
Fort Calhoun
Syracuse
Weeping Water
 

Subdistrict C-2:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Tekamah Softball Complex 
Host School:Tekamah-Herman 
Director:Zach Rosenboom 
Schools Assigned:Arlington
Logan View/Scribner-Snyder
Tekamah-Herman
Yutan/Mead
 

Subdistrict C-3:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Wahoo Hackberry Fields 
Host School:Bishop Neumann 
Director:Rick Ahrens 
Schools Assigned:Bishop Neumann
Freeman
Southern/Diller-Odell
West Point-Beemer
 

Subdistrict C-4:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Timmerman Park - West Point 
Host School:Guardian Angels Central Catholic 
Director:Kate Hagemann 
Schools Assigned:Guardian Angels Central Catholic
North Bend Central
Ponca
Raymond Central
 

Subdistrict C-5:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Malcolm Ball Fieds 
Host School:Malcolm 
Director:Dallas Sweet 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Malcolm
Milford
Wilber-Clatonia
 

Subdistrict C-6:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Fairbury Softball Complex 
Host School:Fairbury 
Director:David Davis 
Schools Assigned:Centennial
Fairbury
Highway 91
Pierce
 

Subdistrict C-7:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Central City Softball Complex  
Host School:Central City 
Director:Justin Anderson 
Schools Assigned:Central City
FCEMF
Polk County
Twin River
 

Subdistrict C-8:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Bill Smith Complex 
Host School:Hastings St. Cecilia 
Director:Clint Head 
Schools Assigned:Boone Central
CCV
Hastings St. Cecilia
St. Paul
 

Subdistrict C-9:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Patriot Park in Kearney 
Host School:Kearney Catholic 
Director:Rick Petri 
Schools Assigned:Kearney Catholic
Minden
O'Neill
Ord
 

Subdistrict C-10:

Dates:Oct 5, Oct 6, 2020
Site:Bill Dunkhas Memorial Park - Stamford, NE 
Host School:Southern Valley 
Director:Brandon Marquez 
Schools Assigned:Chase County
Cozad
Gothenburg
Southern Valley/Alma