NSAA Home
2019-2020 Play Production District Assignments in Performance Order

District A-1:

Dates:Dec 7, 2019
Site:North Platte High School  
Host School:North Platte 
Director:David Cooper  
Schools Assigned:Norfolk
Fremont
Millard North
Lincoln East
Lexington
Omaha Bryan
North Platte
 

District A-2:

Dates:Dec 3, 2019
Site:Gretna High School Theater 
Host School:Gretna 
Director:Carole Carraher 
Schools Assigned:Lincoln Pius X
Lincoln High
Omaha Westside
Gretna
Lincoln Northeast
Lincoln Southeast
Bellevue East
 

District A-3:

Dates:Dec 7, 2019
Site:KHS/ CHAT Auditorium 
Host School:Kearney 
Director:Skip Altig 
Schools Assigned:South Sioux City
Elkhorn
Elkhorn South
Lincoln North Star
Scottsbluff
Kearney
Northwest
 

District B-1:

Dates:Dec 3, 2019
Site:Midland University 
Host School:Midland University 
Director:Lee Meyer 
Schools Assigned:Falls City
Auburn
Nebraska City
Lincoln Christian
Conestoga
Ashland-Greenwood
Platteview
Omaha Gross Catholic
 

District B-2:

Dates:Dec 2, 2019
Site:Midland University 
Host School:Midland University 
Director:Lee Meyer 
Schools Assigned:Wahoo
Omaha Skutt Catholic
North Bend Central
Omaha Concordia
Douglas County West
Bennington
Arlington
 

District B-3:

Dates:Dec 3, 2019
Site:Central Community College 
Host School:Central Community College 
Director:Jennifer Wurdeman 
Schools Assigned:Wayne
Pierce
West Point-Beemer
Boone Central
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
Schuyler
ONeill
 

District B-4:

Dates:Dec 6, 2019
Site:York High School 
Host School:York 
Director:Becky Stahr/Tyler Herman 
Schools Assigned:Central City
Aurora
York
Seward
Milford
Crete
Raymond Central
Beatrice
 

District B-5:

Dates:Dec 6, 2019
Site:Minden High School 
Host School:Minden 
Director:Jeffrey Horner/Ed Rowse 
Schools Assigned:Ord
Broken Bow
Gothenburg
Cozad
Kearney Catholic
Holdrege
Minden
Adams Central
 

District B-6:

Dates:Dec 6, 2019
Site:Sidney High School Performing Arts Center 
Host School:Sidney 
Director:Jack Thorpe, Mike Brockhaus 
Schools Assigned:Chadron
Valentine
Mitchell
Gering
Alliance
Sidney
Ogallala
McCook
 

District C1-1:

Dates:Dec 3, 2019
Site:Lourdes Central Catholic 
Host School:Lourdes Central Catholic 
Director:Jon Borer 
Schools Assigned:Lincoln Lutheran
Freeman
Johnson County Central
Lourdes Central Catholic
Louisville
Bishop Neumann
Yutan
Omaha Brownell Talbot
 

District C1-2:

Dates:Dec 4, 2019
Site:Centennial High School 
Host School:Centennial 
Director:Jenny Wagner 
Schools Assigned:David City
Aquinas Catholic
Shelby-Rising City
Centennial
Malcolm
Fillmore Central
Wilber-Clatonia
Tri County
 

District C1-3:

Dates:Dec 4, 2019
Site:Wisner-Pilger High School 
Host School:Wisner-Pilger 
Director:Jason Polk 
Schools Assigned:Ponca
Wakefield
Winnebago
Wisner-Pilger
Guardian Angels Central Catholic
Oakland-Craig
Logan View
Tekamah-Herman
 

District C1-4:

Dates:Dec 2, 2019
Site:Wausa High School 
Host School:Wausa 
Director:Greg Conn 
Schools Assigned:Crofton
Hartington Cedar Catholic
Wausa-Osmond
Norfolk Catholic
Battle Creek
Stanton
Madison
Twin River
 

District C1-5:

Dates:Dec 4, 2019
Site:Wood River 
Host School:Wood River 
Director:Brianna Meyer/Brian Leisher 
Schools Assigned:St. Paul
Centura
Grand Island Central Catholic
Gibbon
Wood River
Hastings St. Cecilia
Doniphan-Trumbull
Superior
 

District C1-6:

Dates:Dec 4, 2019
Site:North Platte High School  
Host School:North Platte 
Director:David Cooper  
Schools Assigned:Gordon-Rushville
Ainsworth
Bridgeport
Hershey
Chase County
Ravenna
Southern Valley
 

District C2-1:

Dates:Dec 4, 2019
Site:Palmyra High School 
Host School:Palmyra 
Director:Aaron Hoeft 
Schools Assigned:Archbishop Bergan
Cedar Bluffs
Elmwood-Murdock
Weeping Water
Palmyra
Southern
Humboldt-Table Rock-Steinauer
Pawnee City
 

District C2-2:

Dates:Dec 4, 2019
Site:Cross County 
Host School:Cross County 
Director:Dan Conway 
Schools Assigned:Cross County
Shelton
Harvard
Blue Hill
Sandy Creek
Sutton
Heartland
McCool Junction
 

District C2-3:

Dates:Dec 4, 2019
Site:Loup City High School 
Host School:Loup City 
Director:Josh Asche & Amy Hostetler 
Schools Assigned:Nebraska Christian
Loup City
East Butler
Fullerton
Burwell
Elkhorn Valley
Howells-Dodge
 

District C2-4:

Dates:Dec 3, 2019
Site:Newcastle Elementary 
Host School:Hartington-Newcastle 
Director:A. J. Johnson 
Schools Assigned:West Holt
Boyd County
Creighton
Neligh-Oakdale
Lutheran High Northeast
Omaha Nation
Homer
Laurel-Concord-Coleridge
Hartington-Newcastle
 

District C2-5:

Dates:Dec 4, 2019
Site:Cambridge Public School 
Host School:Cambridge 
Director:Genny Kubik 
Schools Assigned:Maxwell
Amherst
Overton
Elm Creek
Cambridge
Arapahoe
Alma
Franklin
 

District C2-6:

Dates:Dec 7, 2019
Site:Sidney High School Performing Arts Center 
Host School:Sidney 
Director:Jack Thorpe, Mike Brockhaus 
Schools Assigned:Hemingford
Morrill
Bayard
Kimball
Sutherland
Perkins County
Dundy County-Stratton
Hitchcock County
 

District D1-1:

Dates:Dec 3, 2019
Site:Johnson 
Host School:Johnson-Brock 
Director:Landonn Mackey 
Schools Assigned:Omaha Christian Academy
Mead
Friend
Dorchester
Diller-Odell
Johnson-Brock
Sterling
Falls City Sacred Heart
 

District D1-2:

Dates:Dec 4, 2019
Site:Humphrey St. Francis 
Host School:Humphrey St. Francis 
Director:Eric Kessler 
Schools Assigned:Humphrey
Humphrey St. Francis
Riverside
High Plains Community
Nebraska Lutheran
Meridian
Deshler
Lawrence-Nelson
 

District D1-3:

Dates:Dec 3, 2019
Site:Bloomfield High School 
Host School:Bloomfield 
Director:Kirk Hamm 
Schools Assigned:Rock County
Bloomfield
Plainview
Clearwater-Orchard
Randolph
Allen
Pender
Bancroft-Rosalie
 

District D1-4:

Dates:Dec 2, 2019
Site:The Tassel - Holdrege, NE 
Host School:Bertrand 
Director:Craig Newcomb / Jennifer Kaps 
Schools Assigned:Central Valley
Ansley
Sumner-Eddyville-Miller
Pleasanton
Bertrand
Loomis
Axtell
Kenesaw
 

District D1-5:

Dates:Dec 4, 2019
Site:Southwest High School-Bartley,  
Host School:Southwest 
Director:Les Roggenkamp / Caleb Chesterman 
Schools Assigned:Anselmo-Merna
Callaway
North Platte St. Patrick's
Brady
Wallace
Eustis-Farnam
Elwood
Southwest
 

District D1-6:

Dates:Dec 2, 2019
Site:Creek Valley High School  
Host School:Creek Valley 
Director:Missy Koenen 
Schools Assigned:Cody-Kilgore
Crawford
Minatare
Garden County
Leyton
Creek Valley
Paxton
Wauneta-Palisade
 

District D2-1:

Dates:Dec 4, 2019
Site:Lyons-Decatur Northeast Gym 
Host School:Lyons-Decatur Northeast 
Director:Bruce Knaak & Katie Mace 
Schools Assigned:Emerson-Hubbard
Winside
Lyons-Decatur Northeast
Leigh
Scribner-Snyder
Lindsay Holy Family
Osceola
 

District D2-2:

Dates:Dec 3, 2019
Site:Shickley School 
Host School:Shickley 
Director:Sadie Coffey 
Schools Assigned:Lewiston
Bruning-Davenport
Shickley
Exeter-Milligan
Hampton
Giltner
Silver Lake
Wilcox-Hildreth
 

District D2-3:

Dates:Dec 4, 2019
Site:Elba Public School 
Host School:Elba 
Director:Katie Davis 
Schools Assigned:Elba
Arcadia
St. Edward
Newman Grove
Litchfield
Elgin
Pope John
 

District D2-4:

Dates:Dec 4, 2019
Site:Niobrara High School 
Host School:Niobrara 
Director:Angie Guenther 
Schools Assigned:Keya Paha County
Stuart
Chambers
St. Mary's
Ewing
Verdigre
Niobrara
Wynot
 

District D2-5:

Dates:Dec 2, 2019
Site:North Platte High School  
Host School:North Platte 
Director:David Cooper  
Schools Assigned:Thedford
Sargent
Maywood
Hayes Center
Arnold
Stapleton
McPherson County
 

District D2-6:

Dates:Dec 4, 2019
Site:Hyannis Area Schools 
Host School:Hyannis 
Director:Jeanne Gentry 
Schools Assigned:Sioux County
Hay Springs
Banner County
Potter-Dix
South Platte
Arthur County
Hyannis
Mullen