NSAA Home
2018-2019 Girls Golf District Assignments

District A-1:

Dates:Oct 1, 2018
Site:Wilderness Ridge 
Host School:Lincoln Southwest 
Director:Mark Armstrong/Kim Carson 
Schools Assigned:Elkhorn South
Lincoln East
Lincoln High
Lincoln Southwest
Omaha Burke
Omaha Westside
Papillion-La Vista South
 

District A-2:

Dates:Oct 2, 2018
Site:Tiburon Golf Club 
Host School:Millard West 
Director:Lance Smith 
Schools Assigned:Fremont
Kearney
Millard West
Norfolk
Omaha Bryan
Omaha Northwest
Papillion-La Vista
Ralston/Mercy
 

District A-3:

Dates:Oct 1, 2018
Site:Elks Country Club 
Host School:Columbus 
Director:Dave Hiebner 
Schools Assigned:Bellevue East
Columbus
Grand Island
Gretna
Lincoln North Star
Millard North
Millard South
North Platte
 

District A-4:

Dates:Oct 2, 2018
Site:Miracle Hills Golf Course 
Host School:Omaha South 
Director:Dennis Mitchell 
Schools Assigned:Bellevue West
Lincoln Northeast
Lincoln Pius X
Lincoln Southeast
Omaha Central
Omaha Marian
Omaha North
Omaha South
 

District B-1:

Dates:Oct 1, 2018
Site:Crooked Creek  
Host School:Waverly 
Director:Brad McMillan 
Schools Assigned:Beatrice
Nebraska City
Norris
Omaha Gross Catholic
Omaha Skutt Catholic
Platteview
Plattsmouth
Waverly
 

District B-2:

Dates:Oct 1, 2018
Site:River Wilds Golf Course 
Host School:Blair 
Director:Bubba Penas 
Schools Assigned:Bennington
Blair
Columbus Lakeview
Elkhorn
Omaha Concordia
Omaha Duchesne Academy
Schuyler
South Sioux City
 

District B-3:

Dates:Oct 1, 2018
Site:Holdrege Country Club 
Host School:Holdrege 
Director:Scott Schoneman 
Schools Assigned:Adams Central
Aurora
Crete
Hastings
Holdrege
Northwest
Seward
York
 

District B-4:

Dates:Oct 1, 2018
Site:Scottsbluff Country Club  
Host School:Scottsbluff 
Director:David Hoxworth 
Schools Assigned:Alliance
Chadron
Gering
Gothenburg
Lexington
McCook
Scottsbluff
Sidney
 

District C-1:

Dates:Oct 1, 2018
Site:Hidden Valley Golf Course 
Host School:Lincoln Christian 
Director:Peter Grothaus 
Schools Assigned:Auburn
Elmwood-Murdock
Exeter-Milligan
Fairbury
Heartland
Humboldt-Table Rock-Steinauer
Johnson County Central
Lincoln Christian
Lincoln Lutheran
Palmyra
Shelby-Rising City
Syracuse
Tri County
 

District C-2:

Dates:Oct 1, 2018
Site:Indian Trails Country Club 
Host School:West Point-Beemer 
Director:Jeff Konkoleski 
Schools Assigned:Archbishop Bergan
Arlington
Boone Central
Cedar Bluffs
Columbus Scotus
Fullerton
Oakland-Craig
Omaha Brownell Talbot
Omaha Roncalli Catholic
Stanton
Wahoo
West Point-Beemer
 

District C-3:

Dates:Oct 1, 2018
Site:Norfolk Country Club 
Host School:Norfolk Catholic 
Director:Jeff Bellar 
Schools Assigned:Ainsworth
Battle Creek
Crofton
Elkhorn Valley
Hartington Cedar Catholic
Laurel-Concord-Coleridge
Norfolk Catholic
O'Neill
Pierce
Plainview
TC
Wayne
West Holt
 

District C-4:

Dates:Oct 1, 2018
Site:Cozad Country Club  
Host School:Cozad 
Director:Jordan Cudney  
Schools Assigned:Arcadia/Loup City
Broken Bow
Cambridge
Central City
Centura
Cozad
Doniphan-Trumbull
Gibbon
Grand Island Central Catholic
Kearney Catholic
Minden
Ravenna
St. Paul
 

District C-5:

Dates:Oct 1, 2018
Site:Crandell Creek Golf Course 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Bayard
Bridgeport
Creek Valley
Dundy County-Stratton
Garden County
Gordon-Rushville
Kimball
Mitchell
Ogallala
Perkins County
Southwest
Valentine