NSAA Home
2018-2019 Girls Cross-Country District Assignments

District A-1:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Valley View Golf Course 
Host School:Fremont 
Director:Scott Anderson 
Schools Assigned:Bellevue West
Elkhorn South
Fremont
Kearney
Lincoln Southeast
Omaha Northwest
Papillion-La Vista
 

District A-2:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Pioneer Park 
Host School:Lincoln Southwest 
Director:Mark Armstrong 
Schools Assigned:Bellevue East
Gretna
Lincoln East
Lincoln Northeast
Lincoln Southwest
Norfolk
Omaha North
 

District A-3:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Valley View Golf Course 
Host School:Fremont 
Director:Scott Anderson 
Schools Assigned:Lincoln High
Lincoln North Star
Millard South
Omaha Bryan
Omaha Marian
Omaha Westside
Papillion-La Vista South
 

District A-4:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Pioneer Park 
Host School:Lincoln Southwest 
Director:Mark Armstrong 
Schools Assigned:Grand Island
Millard North
Millard West
Omaha Benson
Omaha Burke
Omaha Central
Omaha South
 

District B-1:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Skutt Catholic High School 
Host School:Omaha Skutt Catholic 
Director:Donn Kasner 
Schools Assigned:Nebraska City
Omaha Gross Catholic
Omaha Mercy
Omaha Skutt Catholic
Platteview
Plattsmouth
Ralston
Waverly
 

District B-2:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Covington Links Golf Course 
Host School:South Sioux City 
Director:Odell Santos 
Schools Assigned:Bennington
Blair
Elkhorn
Omaha Duchesne Academy
Omaha Roncalli Catholic/Omaha Brownell Talbot
Schuyler
South Sioux City
 

District B-3:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Beatrice HS 
Host School:Beatrice 
Director:Neal Randel 
Schools Assigned:Aurora
Beatrice
Columbus
Crete
Lincoln Pius X
Norris
Seward
York
 

District B-4:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Crandall Creek Golf Course 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Alliance
Gering
Hastings
Lexington
McCook
North Platte
Northwest
Scottsbluff
 

District C-1:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Boys Town 
Host School:Boys Town 
Director:Paul Blomenkamp 
Schools Assigned:Arlington
Ashland-Greenwood
Auburn
Boys Town
Conestoga
Douglas County West
Falls City
Fort Calhoun
Louisville
Omaha Concordia
Syracuse
 

District C-2:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Boone Central- Albion County Club 
Host School:Boone Central 
Director:Jon Perone 
Schools Assigned:Boone Central/Newman Grove
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
Hartington
North Bend Central
O'Neill
Ord
Pierce
St. Paul
Wayne
West Point-Beemer
 

District C-3:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Wildwood Lake State Wildlife Management Area 
Host School:Raymond Central 
Director:Greg Wilmes 
Schools Assigned:Adams Central
Bishop Neumann
Central City
Fairbury
Kearney Catholic
Lincoln Christian
Milford
Minden
Raymond Central
South Central Nebraska Unified District 5
Wahoo
 

District C-4:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Crandall Creek Golf Course 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Alma/Southern Valley
Broken Bow
Chadron
Cozad
ECO
Gordon-Rushville
Gothenburg
Holdrege
Mitchell
Ogallala
Sidney
 

District D-1:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Branched Oak Lake 
Host School:Malcolm 
Director:Jack Tarr 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Centennial
College View Academy
David City
East Butler
Elmwood-Murdock
Fillmore Central
Johnson County Central
Lincoln Lutheran
Malcolm
McCool Junction
Palmyra
Pawnee City
Tri County
Weeping Water
Wilber-Clatonia
 

District D-2:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Walnut Grove Park (Omaha) 
Host School:Yutan 
Director:Doug Veik 
Schools Assigned:Archbishop Bergan
BRLD
Cornerstone Christian
Fullerton
Humphrey St. Francis
Humphrey-Lindsay Holy Family
Logan View
Madison
Oakland-Craig
Omaha Christian Academy
Pender
St. Edward
Stanton
Twin River
Wisner-Pilger
Yutan
 

District D-3:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Norfolk Skyview Lake 
Host School:Norfolk Catholic 
Director:Jeff Bellar/Henry Aschoff 
Schools Assigned:Ainsworth
Battle Creek
Bloomfield
Boyd County
CWC
Creighton
Crofton
Elkhorn Valley
Laurel-Concord-Coleridge
Lutheran High Northeast
Neligh-Oakdale
Niobrara/Verdigre
Norfolk Catholic
North Central
Osmond
Plainview
Ponca
Randolph
Stuart
Valentine
West Holt
Winnebago
Winside
 

District D-4:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Hebron Country Club 
Host School:Thayer Central 
Director:Mark Leonard 
Schools Assigned:Central Valley
Centura Public Schools
Deshler
Doniphan-Trumbull
Grand Island Central Catholic
Harvard
Hastings St. Cecilia
Heartland Lutheran
Kenesaw
Nebraska Christian
Palmer
Red Cloud/Blue Hill
Shelton
Silver Lake
Superior
Thayer Central
Wood River
 

District D-5:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Cross Creek Golf Course 
Host School:Cambridge 
Director:Rodney Yates 
Schools Assigned:Amherst
Ansley-Litchfield
Arapahoe
Arcadia/Loup City
Axtell
Bertrand/Loomis
Brady
Burwell
Cambridge
Elwood
Eustis-Farnam/Medicine Valley
Franklin
Gibbon
Hitchcock County
Maxwell
North Platte St. Patrick's
Ravenna
Sandhills/Thedford
Southwest
Stapleton
Sumner-Eddyville-Miller
Twin Loup
Wilcox-Hildreth
 

District D-6:

Dates:Oct 11, 2018
Site:Court House and Jail Rock golf course 
Host School:Bridgeport 
Director:Dustin Favanger 
Schools Assigned:Banner County
Bayard
Bridgeport
Chase County
Cody-Kilgore
Crawford
Creek Valley
Dundy County Stratton
Garden County
Hay Springs
Hemingford
Hershey
Kimball
Maywood-Hayes Center
Minatare
Morrill
Mullen
Paxton
Perkins County
South Platte
Sutherland
Wallace