NSAA Home
2020-2021 Boys Cross-Country District Assignments

District A-1:

Dates: 
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned: 

District A-2:

Dates: 
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned: 

District A-3:

Dates: 
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned: 

District A-4:

Dates: 
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned: 

District B-1:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Skutt Catholic High School 
Host School:Omaha Skutt Catholic 
Director:Donn Kasner 
Schools Assigned:Elkhorn
Nebraska City
Omaha Gross Catholic
Omaha Skutt Catholic
Plattsmouth
Ralston
 

District B-2:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Mount Michael Benedictine 
Host School:Mount Michael Benedictine 
Director:Derrik Spooner/John Gathje 
Schools Assigned:Bennington
Blair
Elkhorn North
Mount Michael Benedictine
Omaha Roncalli Catholic/Omaha Brownell Talbot
South Sioux City
 

District B-3:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Concordia University 
Host School:Seward 
Director:John Moody 
Schools Assigned:Beatrice
Crete
Norris
Schuyler
Seward
Waverly
York
 

District B-4:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Crandell Creek Golf Course 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Alliance
Gering
Hastings
Lexington
McCook
Northwest
Scottsbluff
 

District C-1:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Sycamore Farms 
Host School:Douglas County West 
Director:Nathan Ter Beest 
Schools Assigned:Arlington
Auburn
Boys Town
Conestoga
Douglas County West
Elmwood-Murdock
Falls City
Fort Calhoun
Louisville
Omaha Concordia
Platteview
Syracuse
 

District C-2:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Branched Oak Lake 
Host School:Malcolm 
Director:Dallas Sweet 
Schools Assigned:Ashland-Greenwood
Bishop Neumann
David City
Fairbury
Lincoln Christian
Lincoln Lutheran
Malcolm
Milford
North Bend Central
Raymond Central
Wahoo
Wilber-Clatonia
 

District C-3:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Albion Country Club 
Host School:Boone Central 
Director:Jon Perone 
Schools Assigned:Battle Creek
Boone Central
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
Hartington
Logan View
Madison
O'Neill
Pierce
Wayne
West Point-Beemer
Winnebago
 

District C-4:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Minden Country Club 
Host School:Minden 
Director:Ed Rowse/Shawn Wheelock 
Schools Assigned:Adams Central
Alma/Southern Valley
Aurora
Central City
Gibbon
Grand Island Central Catholic
Holdrege
Kearney Catholic
Minden
Ord
South Central Nebraska Unified District 5
St. Paul
 

District C-5:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Crandell Creek Golf Course 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Broken Bow
Chadron
Chase County
Cozad
ECO
Gordon-Rushville
Gothenburg
Hershey
Mitchell
Ogallala
Sidney
Valentine
 

District D-1:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Camp Kateri 
Host School:McCool Junction 
Director:Guy Stark 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Archbishop Bergan
Centennial
College View Academy
Cornerstone Christian
Deshler
East Butler
Fillmore Central
Freeman
Johnson County Central
McCool Junction
Omaha Christian Academy
Palmyra
Pawnee City
Thayer Central
Tri County
Yutan
 

District D-2:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Twin Creeks Golf Course 
Host School:Pender 
Director:Amp Ferg 
Schools Assigned:BRLD
Crofton
Homer
Humphrey St. Francis
Humphrey-Lindsay Holy Family
Laurel-Concord-Coleridge
Lutheran High Northeast
Norfolk Catholic
Oakland-Craig
Omaha Nation
Pender
Ponca
Randolph
Stanton
Twin River
Winside
Wisner-Pilger
 

District D-3:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Minden Country Club 
Host School:Minden 
Director:Ed Rowse 
Schools Assigned:Centura Public Schools
Doniphan-Trumbull
Franklin
Fullerton
Harvard
Hastings St. Cecilia
Heartland Lutheran
Kenesaw
Nebraska Christian
Palmer
Ravenna
Red Cloud/Blue Hill
Shelton
Silver Lake
St. Edward
Superior
Wood River
 

District D-4:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Ainsworth Municipal Golf Course 
Host School:Ainsworth 
Director:Jared Hansmeyer 
Schools Assigned:Ainsworth
Bloomfield-Wausa
Boyd County
Burwell
CWC
Central Valley
Creighton
Elkhorn Valley
Neligh-Oakdale
Niobrara/Verdigre
North Central
Osmond
Plainview
Riverside
Sandhills/Thedford
Stuart
Summerland
Twin Loup
West Holt
 

District D-5:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Cross Creek Golf Course 
Host School:Cambridge 
Director:Jarod Albers 
Schools Assigned:Amherst
Ansley-Litchfield
Arapahoe
Arcadia/Loup City
Axtell
Bertrand/Loomis
Brady
Cambridge
Hi-Line
Maxwell
Maywood-Hayes Center
Medicine Valley
North Platte St. Patrick's
Sandhills Valley
South Loup (Callaway/Arnold)
Southwest
Sumner-Eddyville-Miller
Wilcox-Hildreth
 

District D-6:

Dates:Oct 15, 2020
Site:Courthouse and Jail Rock Golf Course 
Host School:Bridgeport 
Director:Dave Kuhlen 
Schools Assigned:Banner County
Bayard
Bridgeport
Cody-Kilgore
Crawford
Creek Valley
Dundy County Stratton
Garden County
Hemingford
Hitchcock County
Kimball
Morrill
Mullen
Paxton
Perkins County
South Platte
Sutherland
Wallace