NSAA Home
2022-2023 Girls Bowling District Assignments

District A-1:

Dates:Jan 30, 2023
Site:Chops Bowling Alley - Omaha - 9 AM 
Host School:Omaha South 
Director:Mike Greene-Walsh 
Schools Assigned:Bellevue East
Bellevue West
Omaha Buena Vista
Omaha Central
Omaha South
 

District A-2:

Dates:Jan 30, 2023
Site:Maplewood Lanes - Omaha - 10 AM 
Host School:Omaha Marian 
Director:Rochelle Rohlfs 
Schools Assigned:Omaha Benson
Omaha Marian
Omaha North
Omaha Northwest
Omaha Westside
 

District A-3:

Dates:Jan 31, 2023
Site:Papio Bowl - Papillion - 10 AM 
Host School:Papillion-La Vista South 
Director:Jeremy Michael VanAckeren 
Schools Assigned:Gretna
Millard South
Millard West
Papillion-La Vista
Papillion-La Vista South
 

District A-4:

Dates:Jan 30, 2023
Site:30 Bowl - Fremont - 12 PM 
Host School:Fremont 
Director:Scott Anderson 
Schools Assigned:Elkhorn South
Fremont
Millard North
Omaha Burke
Omaha Westview
 

District A-5:

Dates:Jan 30, 2023
Site:Sun Valley Lanes - Lincoln - 12:30 PM 
Host School:Lincoln Pius X 
Director:Greg Lesiak 
Schools Assigned:Lincoln East
Lincoln North Star
Lincoln Northeast
Lincoln Pius X
Lincoln Southeast
 

District A-6:

Dates:Feb 1, 2023
Site:Westside Lanes - Grand Island - 1 PM 
Host School:Grand Island 
Director:Cindy Wells 
Schools Assigned:Columbus
Grand Island
Lincoln High
Lincoln Southwest
Norfolk
 

District B-1:

Dates:Feb 1, 2023
Site:Mockingbird Lanes - Omaha - 10 AM 
Host School:Omaha Skutt Catholic 
Director:Donn Kasner 
Schools Assigned:Elkhorn
Elkhorn North
Omaha Duchesne Academy
Omaha Skutt Catholic
 

District B-2:

Dates:Feb 1, 2023
Site:Sun Valley Lanes - Lincoln - 11:30 AM 
Host School:Waverly 
Director:Brad McMillan 
Schools Assigned:Johnson County Central
Lincoln Northwest
Seward
Waverly
 

District B-3:

Dates:Jan 31, 2023
Site:Kings Lanes - Norfolk - 10 AM 
Host School:Norfolk Catholic 
Director:Jeff Bellar/Rick Graae 
Schools Assigned:Hartington-Newcastle
Plainview
TC (Thurston-Cuming County)
Wayne
 

District B-4:

Dates:Feb 1, 2023
Site:Westbrook Lanes - Columbus - 9 AM 
Host School:Columbus Lakeview 
Director:Dan Krueger 
Schools Assigned:Boone Central
Columbus Lakeview
Howells-Dodge
Humphrey-Lindsay Holy Family
North Bend Central
 

District B-5:

Dates:Jan 31, 2023
Site:Pastime Lanes - Hastings - 10 AM 
Host School:Hastings 
Director:Tracy Douglas 
Schools Assigned:Hastings
McCool Junction
Northwest
Superior
York
 

District B-6:

Dates:Feb 1, 2023
Site:Strike & Spare Bowl - Lexington - 10 AM 
Host School:Lexington 
Director:Phil Truax 
Schools Assigned:Arapahoe
Lexington
Ogallala
Southern Valley