NSAA Home
2021-2022 Girls Basketball District Assignments

Girls District A-1:

Girls District A-2:

Girls District A-3:

Girls District A-4:

Girls District A-5:

Girls District A-6:

District A-7:

Girls Subdistrict B-1:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Omaha Duchesne Academy
Omaha Mercy
Platteview
Ralston
 

Girls Subdistrict B-2:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Bennington
Elkhorn
Elkhorn North
Omaha Skutt Catholic
 

Girls Subdistrict B-3:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Nebraska City
Norris
Plattsmouth
Waverly
 

Girls Subdistrict B-4:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Blair
Schuyler
South Sioux City
 

Girls Subdistrict B-5:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Beatrice
Crete
Seward
York
 

Girls Subdistrict B-6:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Adams Central
Aurora
Hastings
Northwest
 

Girls Subdistrict B-7:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Holdrege
Lexington
McCook
 

Girls Subdistrict B-8:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Alliance
Gering
Scottsbluff
Sidney
 

Girls Subdistrict C1-1:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Boys Town
Omaha Brownell Talbot
Omaha Gross Catholic
Omaha Roncalli Catholic
 

Girls Subdistrict C1-2:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Ashland-Greenwood
Conestoga
Louisville
Syracuse
 

Girls Subdistrict C1-3:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Auburn
Fairbury
Falls City
Johnson County Central
 

Girls Subdistrict C1-4:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Lincoln Christian
Lincoln Lutheran
Malcolm
Milford
Raymond Central
 

Girls Subdistrict C1-5:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Bishop Neumann
Douglas County West
Omaha Concordia
Wahoo
 

Girls Subdistrict C1-6:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Arlington
Fort Calhoun
Logan View-Scribner-Snyder
North Bend Central
West Point-Beemer
 

Girls Subdistrict C1-7:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:BRLD
Battle Creek
Pierce
Wayne
Winnebago
 

Girls Subdistrict C1-8:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Boone Central
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
David City
Madison
 

Girls Subdistrict C1-9:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Central City
Doniphan-Trumbull
Grand Island Central Catholic
St. Paul
 

Girls Subdistrict C1-10:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Broken Bow
Cozad
Gothenburg
Kearney Catholic
Minden
 

Girls Subdistrict C1-11:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Ainsworth
O'Neill
Ord
Valentine
 

Girls Subdistrict C1-12:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Chadron
Chase County
Hershey
Mitchell
Ogallala
 

Girls Subdistrict C2-1:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Cornerstone Christian
Lourdes Central Catholic
Omaha Christian Academy
Weeping Water
Yutan
 

Girls Subdistrict C2-2:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Homer
Oakland-Craig
Omaha Nation
Pender
Tekamah-Herman
 

Girls Subdistrict C2-3:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Centennial
Freeman
Palmyra
Tri County
Wilber-Clatonia
 

Girls Subdistrict C2-4:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Clarkson/Leigh
Guardian Angels Central Catholic
Stanton
Wisner-Pilger
 

Girls Subdistrict C2-5:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Crofton
Hartington-Newcastle
Laurel-Concord-Coleridge
Ponca
Wakefield
 

Girls Subdistrict C2-6:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Fillmore Central
Sandy Creek
Superior
Sutton
Thayer Central
 

Girls Subdistrict C2-7:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Elkhorn Valley
Fullerton
Lutheran High Northeast
Norfolk Catholic
Shelby-Rising City
 

Girls Subdistrict C2-8:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Blue Hill
Centura
Gibbon
Hastings St. Cecilia
Wood River
 

Girls Subdistrict C2-9:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Arcadia/Loup City
Burwell
North Central
West Holt
 

Girls Subdistrict C2-10:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Amherst
Hi-Line
South Loup (Callaway/Arnold)
Southern Valley
 

Girls Subdistrict C2-11:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Bridgeport
Kimball
Perkins County
Sutherland
 

Girls Subdistrict C2-12:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Bayard
Gordon-Rushville
Hemingford
Morrill
 

Girls Subdistrict D1-1:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Humboldt-Table Rock-Steinauer
Johnson-Brock
Pawnee City
Southern
 

Girls Subdistrict D1-2:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Archbishop Bergan
Cedar Bluffs
Elmwood-Murdock
Mead
 

Girls Subdistrict D1-3:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:BDS
Deshler
Meridian
Red Cloud
 

Girls Subdistrict D1-4:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Dorchester
Harvard
Heartland
McCool Junction
 

Girls Subdistrict D1-5:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Cross County
East Butler
Nebraska Christian
Twin River
 

Girls Subdistrict D1-6:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Elgin Public/Pope John
Howells-Dodge
Humphrey/Lindsay Holy Family
Neligh-Oakdale
Summerland
 

Girls Subdistrict D1-7:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Hartington Cedar Catholic
Osmond
Tri County Northeast
Walthill
Wausa
 

Girls Subdistrict D1-8:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Bloomfield
Boyd County
Creighton
Niobrara/Verdigre
Plainview
 

Girls Subdistrict D1-9:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Alma
Axtell
Elm Creek
Kenesaw
Shelton
 

Girls Subdistrict D1-10:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Central Valley
Pleasanton
Ravenna
Twin Loup
 

Girls Subdistrict D1-11:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Maxwell
North Platte St. Patrick's
Overton
Sandhills Valley
Sumner-Eddyville-Miller
 

Girls Subdistrict D1-12:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Arapahoe
Cambridge
Hitchcock County
Southwest
 

Girls Subdistrict D2-1:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Diller-Odell
Falls City Sacred Heart
Lewiston
Sterling
 

Girls Subdistrict D2-2:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Exeter-Milligan
Friend
Nebraska Lutheran
Parkview Christian
 

Girls Subdistrict D2-3:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Giltner
Hampton
High Plains Community
Osceola
 

Girls Subdistrict D2-4:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Humphrey St. Francis
Randolph
Riverside
St. Edward
Winside
 

Girls Subdistrict D2-5:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:CWC
Santee
St. Mary's
Stuart
Wynot
 

Girls Subdistrict D2-6:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Franklin
Lawrence-Nelson
Silver Lake
Wilcox-Hildreth
 

Girls Subdistrict D2-7:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Anselmo-Merna
Ansley-Litchfield
Elba
Heartland Lutheran
Palmer
 

Girls Subdistrict D2-8:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Bertrand
Brady
Loomis
Maywood-Hayes Center
Medicine Valley
 

Girls Subdistrict D2-9:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Dundy County Stratton
Paxton
Wallace
Wauneta-Palisade
 

Girls Subdistrict D2-10:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Arthur County
Cody-Kilgore
Hyannis
Mullen
Sandhills/Thedford
 

Girls Subdistrict D2-11:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Creek Valley
Garden County
Leyton
Potter-Dix
South Platte
 

Girls Subdistrict D2-12:

Dates:
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Banner County
Crawford
Hay Springs
Minatare
Sioux County