NSAA Home
2018-2019 Boys Basketball District Assignments

Boys District A-1:

Boys District A-2:

Boys District A-3:

Boys District A-4:

Boys District A-5:

Boys District A-6:

Boys District A-7:

Boys Subdistrict B-1:

Dates:Feb 18, Feb 19, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Nebraska City
Omaha Gross Catholic
Platteview
Plattsmouth
 

Boys Subdistrict B-2:

Dates:Feb 18, Feb 19, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Elkhorn
Mount Michael Benedictine
Omaha Skutt Catholic
Ralston
 

Boys Subdistrict B-3:

Dates:Feb 18, Feb 19, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Bennington
Blair
Omaha Roncalli Catholic
South Sioux City
 

Boys Subdistrict B-4:

Dates:Feb 18, Feb 19, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Beatrice
Lincoln Pius X
Norris
Waverly
 

Boys Subdistrict B-5:

Dates:Feb 18, Feb 19, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Columbus
Crete
Schuyler
Seward
 

Boys Subdistrict B-6:

Dates:Feb 18, Feb 19, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Aurora
Hastings
Northwest
York
 

Boys Subdistrict B-7:

Dates:Feb 18, Feb 19, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Holdrege
Lexington
McCook
North Platte
 

Boys Subdistrict B-8:

Dates:Feb 18, Feb 19, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Alliance
Gering
Scottsbluff
Sidney
 

Boys Subdistrict C1-1:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Lourdes Central Catholic  
Host School:Lourdes Central Catholic 
Director:Joe Tynon 
Schools Assigned:Auburn
Falls City
Johnson County Central
Syracuse
 

Boys Subdistrict C1-2:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Fairbury
Fillmore Central
Malcolm
Milford
Raymond Central
 

Boys Subdistrict C1-3:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Weeping Water 
Host School:Weeping Water 
Director:Mike Barrett 
Schools Assigned:Ashland-Greenwood
Conestoga
Lincoln Christian
Lincoln Lutheran
Louisville
 

Boys Subdistrict C1-4:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Schuyler Central High 
Host School:Schuyler 
Director:James Kasik 
Schools Assigned:Aquinas Catholic
Bishop Neumann
David City
Wahoo
 

Boys Subdistrict C1-5:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Boys Town
Douglas County West
Fort Calhoun
Omaha Concordia
 

Boys Subdistrict C1-6:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Oakland-Craig New Gym 
Host School:Oakland-Craig 
Director:Dallas Sweet 
Schools Assigned:Arlington
Logan View-Scribner-Snyder
North Bend Central
West Point-Beemer
 

Boys Subdistrict C1-7:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Norfolk High School 
Host School:Norfolk 
Director:Ben Ries 
Schools Assigned:Norfolk Catholic
O'Neill
Pierce
Wayne
Winnebago
 

Boys Subdistrict C1-8:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Columbus High School 
Host School:Columbus 
Director:Jon Misfeldt 
Schools Assigned:Boone Central/Newman Grove
Columbus Lakeview
Columbus Scotus
Madison
Twin River
 

Boys Subdistrict C1-9:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Adams Central
Gibbon
Kearney Catholic
Minden
Wood River
 

Boys Subdistrict C1-10:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Central Valley High School - Greeley, NE 
Host School:Central Valley 
Director:Randy Dutcher 
Schools Assigned:Broken Bow
Central City
Grand Island Central Catholic
Ord
St. Paul
 

Boys Subdistrict C1-11:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Sutherland 
Host School:Sutherland 
Director:Dustin Mitchell 
Schools Assigned:Chase County
Cozad
Gothenburg
Hershey
Ogallala
 

Boys Subdistrict C1-12:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Chicoine Center - Chadron State College  
Host School:Chadron 
Director:Andy Pope 
Schools Assigned:Chadron
Gordon-Rushville
Mitchell
Valentine
 

Boys Subdistrict C2-1:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Freeman
Humboldt-Table Rock-Steinauer
Palmyra
Southern
 

Boys Subdistrict C2-2:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Fairbury High School 
Host School:Fairbury 
Director:Derek Anderson 
Schools Assigned:BDS
Sutton
Thayer Central
Tri County
Wilber-Clatonia
 

Boys Subdistrict C2-3:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Elmwood-Murdock
Omaha Brownell Talbot
Tekamah-Herman
Yutan
 

Boys Subdistrict C2-4:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Centennial
Cross County
Nebraska Christian
Nebraska Lutheran
Shelby-Rising City
 

Boys Subdistrict C2-5:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Pender Public Schools 
Host School:Pender 
Director:Andy Welsh 
Schools Assigned:BRLD
Guardian Angels Central Catholic
Oakland-Craig
Omaha Nation
Walthill
 

Boys Subdistrict C2-6:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Norfolk Catholic Activity Center 
Host School:Norfolk Catholic 
Director:Jeff Bellar 
Schools Assigned:Howells-Dodge
Lutheran High Northeast
Stanton
Wakefield
Wisner-Pilger
 

Boys Subdistrict C2-7:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Wayne High School 
Host School:Wayne 
Director:Dennis Dolliver 
Schools Assigned:Crofton
Hartington Cedar Catholic
Laurel-Concord-Coleridge
Ponca
 

Boys Subdistrict C2-8:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:O'Neill High School 
Host School:ONeill 
Director:Nick Hostert 
Schools Assigned:Ainsworth
Battle Creek
Creighton
Neligh-Oakdale
 

Boys Subdistrict C2-9:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Adams Central High School 
Host School:Adams Central 
Director:Alan Frank 
Schools Assigned:Alma
Hastings St. Cecilia
Sandy Creek
Superior
 

Boys Subdistrict C2-10:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Cope Coliseum at Kearney Catholic 
Host School:Kearney Catholic 
Director:Rick Petri 
Schools Assigned:Amherst
Arcadia/Loup City
Centura
Doniphan-Trumbull
Ravenna
 

Boys Subdistrict C2-11:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Cozad High School  
Host School:Cozad 
Director:Jordan Cudney 
Schools Assigned:Cambridge
Perkins County
South Loup (Callaway/Arnold)
Southern Valley
Sutherland
 

Boys Subdistrict C2-12:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Bayard
Bridgeport
Hemingford
Kimball
Morrill
 

Boys Subdistrict D1-1:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Johnson-Brock 
Host School:Johnson-Brock 
Director:Landonn Mackey 
Schools Assigned:Lourdes Central Catholic
Omaha Christian Academy
Pawnee City
Weeping Water
 

Boys Subdistrict D1-2:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Fillmore Central High School, Geneva NE 
Host School:Fillmore Central 
Director:Ryun Theobald 
Schools Assigned:Deshler
Heartland
McCool Junction
Meridian
 

Boys Subdistrict D1-3:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Aquinas Catholic High 
Host School:Aquinas Catholic 
Director:Ron Mimick 
Schools Assigned:Archbishop Bergan
Cedar Bluffs
Clarkson/Leigh
East Butler
Humphrey/Lindsay Holy Family
 

Boys Subdistrict D1-4:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Ponca Public School 
Host School:Ponca 
Director:Bob Hayes 
Schools Assigned:Allen
Emerson-Hubbard
Homer
Pender
 

Boys Subdistrict D1-5:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Wausa High School Gymnasium 
Host School:Wausa 
Director:Greg Conn 
Schools Assigned:Bloomfield
Elkhorn Valley
Hartington-Newcastle
Plainview
 

Boys Subdistrict D1-6:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Creighton HS Gym 
Host School:Creighton 
Director:Randy Kliment 
Schools Assigned:Boyd County
Clearwater-Orchard
Niobrara/Verdigre
North Central
West Holt
 

Boys Subdistrict D1-7:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Grand Island Central Catholic 
Host School:Grand Island Central Catholic 
Director:Dick Ross 
Schools Assigned:Fullerton
Harvard
Kenesaw
Palmer
Shelton
 

Boys Subdistrict D1-8:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Southern Valley High School 
Host School:Southern Valley 
Director:Brandon Maruqez 
Schools Assigned:Arapahoe
Axtell
Bertrand
Franklin
Wilcox-Hildreth
 

Boys Subdistrict D1-9:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Elm Creek
Elwood
Overton
Pleasanton
 

Boys Subdistrict D1-10:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Broken Bow Public Schools 
Host School:Broken Bow 
Director:Jeff Ellis 
Schools Assigned:Anselmo-Merna
Ansley-Litchfield
Burwell
Sandhills/Thedford
Twin Loup
 

Boys Subdistrict D1-11:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Dundy County-Stratton
Hitchcock County
Maywood-Hayes Center
Southwest
Wauneta-Palisade
 

Boys Subdistrict D1-12:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Prairie View School 
Host School:Ogallala 
Director:Scott Rezac 
Schools Assigned:Garden County
Maxwell
Minatare
North Platte St. Patrick's
Paxton
 

Boys Subdistrict D2-1:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Auburn High School 
Host School:Auburn 
Director:Jason Palmer 
Schools Assigned:Falls City Sacred Heart
Johnson-Brock
Lewiston
Sterling
 

Boys Subdistrict D2-2:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Wilber-Clatonia High School 
Host School:Wilber-Clatonia 
Director:Jeff Hatcliff 
Schools Assigned:Diller-Odell
Dorchester
Exeter-Milligan
Friend
Parkview Christian
 

Boys Subdistrict D2-3:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site: 
Host School: 
Director: 
Schools Assigned:Cornerstone Christian
Humphrey St. Francis
Mead
Osceola
Winside
 

Boys Subdistrict D2-4:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Msgr. Werner Activity Center 
Host School:Hartington Cedar Catholic 
Director:Mike Johnson 
Schools Assigned:Osmond
Randolph
Santee
Wausa
Wynot
 

Boys Subdistrict D2-5:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:West Holt Public Schools 
Host School:West Holt 
Director:Kevin Young 
Schools Assigned:CWC
Elgin Public/Pope John
Ewing
St. Mary's
Stuart
 

Boys Subdistrict D2-6:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Boone Central High School 
Host School:Boone Central 
Director:Jon Perone 
Schools Assigned:Central Valley
Elba
Riverside
Spalding Academy
St. Edward
 

Boys Subdistrict D2-7:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Sandy Creek JR/SR High School 
Host School:Sandy Creek 
Director:Jim Eberly 
Schools Assigned:Giltner
Hampton
Heartland Lutheran
High Plains Community
Lawrence-Nelson
 

Boys Subdistrict D2-8:

Dates:Feb 18, Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Minden High School 
Host School:Minden 
Director:Ed Rowse 
Schools Assigned:Blue Hill
Loomis
Red Cloud
Silver Lake
Sumner-Eddyville-Miller
 

Boys Subdistrict D2-9:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Maxwell High School 
Host School:Maxwell 
Director:Ryan Jones 
Schools Assigned:Brady
Eustis-Farnam
Medicine Valley
Wallace
 

Boys Subdistrict D2-10:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:North Platte St. Pat's HS 
Host School:North Platte St. Patrick's 
Director:Mark Skillstad 
Schools Assigned:Arthur County
Hyannis
Mullen
Stapleton
 

Boys Subdistrict D2-11:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Cabela's Athletic Facility, Sidney High School 
Host School:Sidney 
Director:Mike Brockhaus 
Schools Assigned:Creek Valley
Leyton
Potter-Dix
South Platte
 

Boys Subdistrict D2-12:

Dates:Feb 19, Feb 21, 2019
Site:Gordon-Rushville High School 
Host School:Gordon-Rushville 
Director:Ward Wacker 
Schools Assigned:Cody-Kilgore
Crawford
Hay Springs
Sioux County